Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Krvavý románÚvodník: Napsat knihu, kterou je možno označit za alternativní ještě po 87 letech, navíc být vedle autorství i vlastním sazečem, k tomu si vytvořit vlastní doprovodné dřevoryty, tisknout, vázat i prodávat je z dnešního pohledu nadlidský výkon. Tím, kdo to dokázal, je Josef Váchal. A byl tady Krvavý román.

Článek:

Ten prvně vydaný spatřil světlo světa v roce 1924, letos s ním vyrukovala (ve své produkci již počtvrté) Paseka. Dali si záležet, pan Váchal by nemohl vytknout snad jediný detail. Ruce příjemně hladí povoskovaný přírodně zabarvený přebal, lehce tónovaný papír nechá příjemně vyniknout černému tisku včetně původních dřevorytů. Sázení podle originálu ukazuje, že výtvarný vkus samotného autora tady ctí nade vše. A dělají dobře, i tohle ocení čtenář. Nedivím se tomu, že se na poslední straně objeví jméno toho, kdo stojí za návrhem obálky, vstupní strany a předsázky. Pavel &Stefan.

Obzvlášť mě zaujala poznámka nakladatele. Dozvěděla jsem se, že Krvavý román byl vlastně podnětem k založení nakladatelství Paseka, už mám tedy jasno, odkud a proč se tady bere literární láska zrovna k téhle knize. A projasnilo se mi nejenom v tomto ohledu. Skupina lidí kolem zmíněného nakladatelství založila v devadesátých letech v Litomyšli amatérský divadelní spolek Filigrán a hráli, jak jinak, Krvavavý román jako operu s úspěchem po více než sedm let. Ve stejném městě absolventi restaurátorské školy přenesli většinu Váchalových dřevorytů na stěnu jednoho z domů ve Váchalově ulici ve formě sgrafit. Najdeme tu i stejnojmenný pension, knihkupectví,...prostě Litomyšl nejen Smetanova.

Vyznání Paseky však nepokračuje pouze knihou. Již v roce 1994 vyšel tento román i ve zvukové podobě namluvený Leošem Suchařípou. Geniálně. Jeho temné rrrrrrr zní na začátku tak přesvědčivě, že snadno odtušíme, co bude dál. Černý humor, ironie a nadsázka tomuto herci opravdu sluší. Nyní si jej můžeme vychutnat ve formátu MP3 zároveň s oním úžasným knižním vydáním.

Tohle se povedlo!

A já se teď ráda uvelebím do křesla a na tři hodiny a čtyřicet šest minut dokážu díky neotřelému humoru zapomenout na strasti i povinnosti běžného smrtelníka.
No, není to nádhera?


(foto www.paseka.cz)

Josef Váchal
Krvavý román
knihu a CD vydalo nakladatelství Paseka v roce 2011


29.03.2011 - Julie Kolocová