Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Krvavý příběh z Berlína: Beton, který dělil svět



Úvodník: Ačkoliv padla již 9. listopadu 1989, její torzo zůstává v Berlíně i nadále. Jako němá připomínka prožité separace i hrůz na jedné z jejích stran. Rozhledna se vydala po stopě Berlínské zdi, nejslavnějšího symbolu rozdělení národa.

Článek:
Dnes se dá jen stěží uvěřit, že zeď vyrostla přes noc, pod okny spících Berlíňanů. Stavěli ji dělníci svezení z vesnic co nejdál od Berlína - nevěděli co budou dělat a proč, jen věděli, že se stěsnaní na žíněnkách ve školních tělocvičnách mají na noc řádně vyspat. Tak se zrodila z ničeho nic uprostřed města v obludné délce 165 kilometrů v noci z 12. na 13. srpna 1961 Berlínská zeď. Nejdřív jako prostý beton, ale když Berlíňané začali brát do zaječích, zóna se stále rozšiřovala.

 

East Side Gallery 

Nejrozsáhlejší zachovalý kus slouží v dnešních dnech jako monumentální prostor tvorby všech schopných grafiťáků a mistrů novodobé avantgardy na tak zvané East Side Gallery poblíž řeky Sprévy, k dalšímu fragmentu se snadno dostanete na hypermoderním Postupimském náměstí.

 

East Side Gallery

Zeď se s dalšími útěky za lepším životem stále opevňovala a ochranné pásmo rostelo do stovek metrů. Pro překonání již nestačilo přelézt zeď, skočit z okna do matrací na druhé straně, nebo proběhnout utajovanou sítí sklepů. Před sebou jste měli pečlivě vybrané vojáky, kteří v Berlíně nemají jediného příbuzného, minové pole, ostnaté dráty a pak ještě vysokou bariéru z betonu. Není se co divit, že zde umřelo tolik lidí. Počet obětí se odhaduje na 262. Většinu z nich zastřelí vojáci – a nechají bez pomoci vykrvácet v poli nikoho. Lidé tu umírají i celé hodiny bez pomoci.

 

Jediný fungující semafor první série na světě

Další část zdi stojí jako pomník na Postupimském náměstí, vedle proslulé perly moderní architektury, Sony centra. Hned u výlezu z metra, přímo naproti hraně zdi, stojí podivný semafor. Je to unikát. Nejen, že jde o kus z první série světelných semaforů, ale hlavně – je to jediný kousek na světě, který stále funguje!

Zachování původní části zástavby v rámci Sony centra - hned vedle zdi

Berlínská zeď zůstává pietou. Kolem ní rostou gigantické stavby moderní části Berlína, ale torzo zdi i linie, kudy vedla, zůstává na místě. Z původní zástavby zůstává jen hotel, a i ten za sklem hypermoderní konstrukce. Kolem narazíte na řadu restaurací. Schválně se podívejte pod nohy. Tam, kde vedla zeď, je stále vydlážděná či namalovaná čára. Pro Berlíňany je minulost stále krvavým trnem na srdci.
 

Sony centrum 

Budete-li se chtít ke zdi vrátit, i zde funguje oblíbený rituál, jaký známe z hradů. Do studny hodíte peníz. Zde je však unikátní a řádně nechutná modifikace - na kraj zdi se lepí žvýkačka. Je jich tam požehnaně. Fragment můžete prozkoumat v ikonce. 


Postupimské náměstí s rostoucí zdí a vlevo porovnání s dneškem

Fota: Autorka


30.03.2011 - Michaela Wilhelmová