Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Mayský kalendářÚvodník: Rok 2012. Někým obávaný, jiným vzývaný. Ale tuším, že pro většinu populace pouze další list v kalendáři. Zatím? Jste-li povahou racionální a odmítáte-li uvěřit tomu, co nelze jasně a konkrétně přepočítat, odvodit, dokázat, prokázat, je tu právě pro vás vhodná kniha - Mayský kalendář a další kalendáře minulosti

Článek: Svoji cestu si našla v nakladatelství Dokořán. Těžko uvěřit, že náhodou. Spíše šťastná ruka ve správnou dobu a na správném místě. Nemyslíte? Ale právě tak by to u dobrého nakladatele mělo být.

Pojďme se na ni podívat. Autorem je Geoff Stray. Na toto téma publikoval řadu knih a ve svém oboru je považován za předního odborníka. Jedná se o první vydání v českém překladu, to první originál spatřil světlo světa v roce 2007. Takže populárně naučná publikace. Na první pohled drobná, čítající kolem sedmdesáti stran, zdá se, že ji prolétneme očima za chvilenku. Ale kdepak. Žádný řádek nelze přelétnout jen tak a jít dál. Zhuštěné informace prolínající se odborným názvoslovím nám dají pořádně "zakouřit". V jiných knihách lehčího žánru nám pomohou oddechnout si ilustrace, ale ty i tady mají své odborné místo. Nejsou pouze pro názornost, ale vhodně doplňují dalšími dimenzemi vědění. Nelehce tak proplouváme lunárními kalendáři, přes ně lunisolárními, pak solárními a ty nejstarší hvězdné. A už jsme lapeni. Nelze vnímat cokoli jiného, nechcete-li se ztratit.

A kam až se dostaneme? Začneme v paleolitu. Jo, držet ve vlastních rukou kost paviána se zařezávanými vruby označujícími dny mezi dvěma úplňky. 35 000 let před naším letopočtem! Nebo zdobené bronzové zrcadlo se zvěrokruhy, souhvězdími, fázemi měsíce, krásná vyobrazení, dokonce i báseň starověké Číny. Védy z Indie, 12 lunací Sumerů, egyptský kalendář založený na heliaktických východech jasné Psí hvězdy (Síria).

Jestli se vám zatočila hlava, je nejvyšší čas skončit. A to nejjednodušší, co proti tomu můžete udělat, je sednout si a nechat se provádět těmito světy samotným autorem. Připravte se, je to náročná, ale tajuplná cesta, na jejímž konci je odměna. 

Geoff Stray: Mayský kalendář a další kalendáře minulosti
vydalo nakladatelství Dokořán v roce 2011

(foto
www.dokoran.cz)


22.04.2011 - Julie Kolocová