Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Máj!!!Úvodník: Květen - lásky čas, nad rozpučelou přírodou to voní, vnímavým lidem se tají dech a těm méně vnímavějším nateče nos pod nánosem pylových alergenů. Ale takhle to asi Karel Hynek Mácha se svým Májem nemyslel.

Článek: Je to už pořádný stařík, ten jeho Máj. Počítáno na roky by mu táhlo na sto sedmdesát pět. Vždyť to říkám, vlastně píši. Je to již kmet, o kterém se toho napovídalo v kuloárech literátů až až. Nebudu dnes rozšiřovat řady těch, co chtějí polemizovat o tom, zda Mácha vykrádal Byrona, Krasiňského a další. Nebudu ani soupeřit s dobovými reáliemi, zda pravdivě či převážně fabulací sepsal příběh otcovraha z Podbezdězí Václava Kumra, nebo Hynka Schiffnera. Ostatně je jenom věcí autora, po čem a jak sáhne. My čtenáři rádi plujeme na loďkách rozhoupaných fantazií někoho druhého. Nechci už vůbec hodnotit dobové tendence, které vláčely Máchu od romantika k vlastenci až dnes k pudově vedenému bouřlivákovi.
Co člověk, to názor a jiné už to nebude.
A co tedy chci? Poukázat na literární počin nakladatelství Dokořán, které se květnu poklonilo rozšířením své nové řady vydávané poezie o Máchův Máj.
Ano, opět vyšel. A sluší mu to.

Patnácticentimetrová knížečka
upoutá na první pohled vyzývavým kabátem. Tak jako ty předchozí ze stejné řady má lákavý průsvitný přebal, tentokrát v teplém okru. Černé doplnění titulku, z pod něj vykukuje ale úplně jiná zem. Takhle si Máchu představuji. Křiklavý, neotesaný bouřlivák, jehož známé verše víc nežli skvěle doplňují ilustrace Pavla Růta.


"A ustavičně kapky hlas svým pádem dále měří čas." 
  
K tomuhle není co dodávat. Jsem ráda, že tenhle výtisk ve své knihovničce mám.

Karel Hynek Mácha
Máj
vydalo nakladatelství Dokořán v roce 2011(foto www.dokoran.cz)08.05.2011 - Julie Kolocová