Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - HalasÚvodník: František, aby bylo jasno. A spolu s ním i jeho básnická sbírka, kterou věnoval Karlu Tomanovi. Dokořán. Dokořán kam? Do lidské duše, hlavně do té jeho. Jenže to je již dávno známo!

Článek: Inspiraci proudící z nitra jeho světa mohl díky osudu čerpat již ze svého dětství. Koho by nezasáhl trn bolesti z úmrtí matky v pouhých osmi letech. Málo na to, aby člověk dokázal pevně stát, příliš na to, aby tu bolest ještě tolik nevnímal. Možná už tam někde byl počátek jeho Dokořán.

Tahle sbírka je předobrazem veršů znázorňujících hrůzy lidství, které tuší, kam až může dojít lidská zloba. Je plná bolesti, strachu, pocitů samotyPoprvé vyšla v roce 1936, v době, kdy ne každý cítil, kam se řítí Evropa. Navíc nástup fašismu, zlovůle a krutosti hnané touhou vlastnit a mstít se. Jsou tu pořád mezi námi. Snad zatím zavřené, ale Pandořina skříňka neustále hrozí, vystrkuje růžky. Nelze tedy zapomínat.

Tohle nám mohou verše Františka Halase připomenout. Je důležité vědět, ale důležitější je ještě procítit. A o tomhle tato poezie je. Text tohoto vydání vychází z druhého svazku Díla F. Halase s názvem Časy, tak jak ji vydal Československý spisovatel v roce 1981. 

Nyní krásně hravá souhra názvů. Nakladatelství Dokořán vydává Halasovo Dokořán. Pěkné. Nemyslíte? Kniha je další z ucelené řady vycházející v poslední době v jednotném stylu, co se týče výtvarného pojetí. (viz čl.). Drobný rozměr, tak akorát do kapsy, průsvitný přebal, nyní v nachové barvě spolu s černobílými ilustracemi Vojtěcha Domlátila vytváří velice působivý celek souznící s básníkovým odkazem.

Miřte miřte dobře
s usmrcující láskou
miřte miřte dobře

V koridě smrti
pijačky vzdechů posledních
miserere chropotu
černou tichostí zní

Pod nadhlavníkem apokalypsy
pění v šachtách věčnost
zmarnělá těla
výčitka pro živé

Stín výbuchů tvář tvou jizví luno
jasnozřivá průvodkyně snem
máš doboleno mrtvý Unamuno
a padlí věčnost pod křížem 
                                    (Miřte) 


František Halas
Dokořán
vydalo nakladatelství Dokořán v roce 2011


(foto www.dokoran.cz)

20.05.2011 - Julie Kolocová