Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - ŠACH – MAT keramikouÚvodník: Kdo by rád nezavítal do středu kulinářského umění vonícího hlínou? A pokud se ta vůně promísí s pohlazením sluníčka a rozesmátými tvářemi sedmikrásek, je požitek umocněn na entou. A přesně takhle si mohli návštěvníci jedné z rakovnických zahrad užívat.

Článek:
Nedělní odpoledne, z blízkého parku zní muzika dětské místní kapely a na trávníku se mezi bílými kvítky smějí postavičky a další výrobky z keramiky. Vystavují se tady, jako již několikátý rok, práce z uměleckého ateliéru Ivany Fialové.

Kdože za nimi stojí? Mláďata od prvního stupně základních škol až po více než dospělé. Všehochuť věku, všehochuť barev a tvarů, přesto mají něco společné.
Za prvé tedy místo vzniku pod odborným dohledem, za druhé námět. Tím byl v letošním roce mistrovský sport – šachy.

A tak mezi stébly zahlédneme krále, vedle důstojnou paní královnu, opodál se usmívá kůň a ztepile stojí věž. Kráčíme cestičkami lemovanými z obou stran touhle nádherou, až dojdeme k opravdové šachovnici. Jenom těmi rozměry je „trošku“ vzdálená té, kterou běžně známe. A na ní figurky rozesmátých klaunů, ovšem každý tady hraje tu svoji roli. Jenom je šikovně rozhýbat.

Sluníčko pomalu odvrací tvář, návštěvníci se ještě otáčejí a sklouznou pohledem na to rozehrané divadlo, aby mohli zatleskat.

Keramický ŠACH – MAT
výstava keramiky dílny Ivany Fialové
Rakovník, Čermákovy sady zahrada DDM
29.5.2011-31.5.2011(foto autorka článku)


02.06.2011 - Julie Kolocová