Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Klub Piraň, napínavý thriller na dovolenouÚvodník: Ve své knize „Formule 1 od startu k cíli“ si všímá její autor Robert Pavelka (na recenzi knihy klikni zde) v kapitole „F1 a umění“ absence původní české literatury na tohle atraktivní téma. Od letošního roku (2011) to už není pravda. Postaral se o to  Martin Herbert, rodák z Českého Těšína.

Článek: V knize „Klub piraň“ sledujeme na třistadevadesáti stánkách příběh jisté závodní stáje, novinářky a detektiva v časovém výseku od 17.6. do 21.10 2007 nikoliv jako dokument z prostředí F1, nýbrž jako napínavou detektivku na pomezí fikce a skutečnosti.

V daném období řešilo vedení společnosti Formula One Managament a Mezinárodní automobilové federace snad největší špionážní aféru v jeho historii – britský tým McLaren nelegálně získal (diplomaticky řečeno) informace z vývoje vozů od italského týmu Ferrari.

Do stejného období zasadil autor příběh fiktivní stáje, chystající se vstoupit na okruhy seriálu F1 v dalším roce. Hlavní postavu příběhu novinářku týdeníku „F1sport“ s příznačným příjmením Farinová (ano, shoda jmen s italským závodnickým klanem není náhodná) zaujmou (a nejen ji) časy, jež nová stáj dosahuje při zkušebních testech svých vozů. Spojí se s detektivem Johny Deppem (skutečným, nikoliv v podání herce stejného jména) a spolu se pustí do odhalování… dost! Nebudeme naznačovat či dokonce prozrazovat děj knihy, natož pak detektivky, která na své čtenáře teprve čeká na pultu knihkupectví a omezíme se „pouze“ na to, jak se autor zmocnil tématu… a tady mu nelze téměř nic vytknout. Kontinuitu s průběhem závodní sezóny zmiňovaného roku udržuje Herbert před každou kapitolou několika titulky v budoucím čase, aby se v kapitole samé věnoval příběhu. A ten ctí všechna pravidla žánru. Postavy mají svůj neočekávaný, nicméně logický vývoj, děj jimi není zahlcen tak, aby čtenář musel zpětně hledat, kdo je kdo, jejich popis je naznačen dvěma, třemi větami, což bohatě stačí, povahové rysy  vyplývají z jejich jednání. A mají také svůj soukromý život, naznačený opět jen několika větami.
 
Čtenáři, neznalému podrobností kolem největšího a nejbohatšího seriálu automobilových závodů na planetě, popisuje dění v zákulisí novinářka stejně jako detektivovi, jenž při vstupu do příběhu nevěděl o formuli 1 také nic. Popisy odborné, například aerodynamické vlastnosti monopostů, nejdou do takových podrobností, aby nudily, přesto se člověk alespoň trochu znalý dozví mnoho zajímavého – třeba taky o technice jízdy na okruzích (pozor, nezkoušet na našich silnicích, pomníčků kolem nich je už dneska dost!).

Kniha není zahlcena mrtvými a ti, co nepřežili poslední stránku, zemřít v zájmu zachování žánru prostě museli. Přesto příběh nepůsobí pochmurně a vůbec už ne neuvěřitelně. Tak to prostě chodí nejen v dobrých detektivkách, ale i v životě.

Jeden drobný zádrhel bych se na knize přece jen našel. Pokud si ji přibalíte do zavazadla na dovolenou (a chcete-li být styloví, tak nejlépe do Itálie), riskujete pouze to, že za dva dny nebudete mít co číst. Jenomže tak už to s dobrými knížkami bývá… 

Herbert Martin: Klub piraň - Napínavý thriller z prostředí F1
Vydalo nakladatelství XYZ voce 2011
Obálka www.xyz-knihy.cz


09.06.2011 - Zdenek Huspek