Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Rozhlédněte se z KryrÚvodník: Člověk má rád přehled, touží mít ten svůj svět jako na dlani, pěkně svrchu. Někomu stačí sednout do letadla, jinému vylézt na skálu, zatímco další se zrovna rozhodl pro seskok padákem. Panečku, to je rozhled! Jenže, máte-li závrať, nezbývá než zůstat na zemi. Ovšem i odtud můžeme spoustu vzdálených věcí uvidět.

Článek:


A nejlépe je vyšlapat kopec a vychutnávat pohled do krajiny. Když je na tom kopci ještě rozhledna, fííí, to je „lábuž“. Čechy jsou jich plné. Najdeme tu krásné kamenné, potom babičky ze dřeva nebo moderní kovové obry. Těžko říci, kterým dát přednost. Co stavba, to jiný zážitek. Pojďme se z některých společně pokochat.

Máte-li rádi mořský vzduch, dunění vln v okolí majáku, vřele doporučuji zatoulat se do severních Čech. Malá víska Kryry, snadno vyjdete příjemným terénem na vršek Kostelního vrchu, kde vás čeká nádherná cihlová stavba Na Výhledech jí říkají, nebo také Schillerova rozhledna. Ostatně na názvu přeci nezáleží, důležitější je stavba sama. Troufám si říci, že mezi našimi rozhlednami architektonický skvost. Půlkruhová základna nabuzuje opravdu dojem majáku, navíc dřevěný ochoz a netradičný věžička jako na dortíku. Pálené cihly krásně ladí s tmavým dřevem i bílými obrubami a pohladí na duši i toho náročnějšího labužníka. Vrchol zdobí nejenom tato stavba, ale i odlitý Ježíš na kříži, shovívavě se dívající do údolí, ze kterého se pravidelně ozývá zvuk zvonů místního kostela. Jenom toho mi bylo dost líto. Chátrá tam a osamocený nedaleko upraveného výletního místa na vrcholku prosí o lidskou pomoc. Třeba dojde i sem. Budu mu rozhodně držet palec. Zasloužil by si ji.


Až tedy vysvitne sluníčko a vás bude lákat vzduch ovoněný výletem, můžete se nechat se inspirovat.

( foto www.rozhlednyunas.cz/rozhledny/kryry-u-​podboran )


15.06.2011 - Julie Kolocová