Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - S knížkou do vany? Jen máte-li batole...Úvodník: Napustit vanu, rozmíchat hustou a voňavou pěnu, ponořit se a relaxovat. Že jste pořádný knihomol a k odpočinku vám chybí knížka? Máte smůlu, riziko rozmáčení papíru je příliš velké, utopení ebooku ještě vetší. &Stěstí mají jen ti nejmenší - pokud se chystáte koupat je, knížku jim můžete vesele závidět.

Článek:

Příliš okázalá, rušivá, triviální - taková jsou díla, která mohou být nazvána kýčem. Podle teoretika umění a historika Tomáše Vlčka kýč "Selhává ve výpovědi, podbízí se, usiluje o zmocnění se vašeho srdce na úkor odpovědnosti vůči světu, ve kterém máme naději přežít, jen pokud budeme zároveň citliví i odpovědní." Ano, tahle knížka je v podstatě ohromným kýčem. Ovšem kýčem drženým v ruce dospělého. Z dětského pohledu jde o počin dokonalý. A zvířata? Ostrá kontura lahodí dětskému oku a navíc, i přes notnou stylizaci, stále není pochyb o tom, o jaké druhy se jedná - což bývá v poslední době nešvarem rozlišných publikací pro ty nejmenší. 

Příběhy ani písmenka v knížce nehledejte. Proč také, vždyť batolata číst neumí. Důležité jsou jiné hodnoty - dá se knížka rozthat? Určitě dá. Ovšem dá to více práce, než papír. Dá se oslintat? Haleluja, ano! A dokonce ji můžete celou namáčet ve vaně. Má měkkou výplň a je gumová. Co do obsahové stránky má to nejdůležitější - jasné sdělení plné optimismu a jásavé barvy.Pokud ve vás dřímá alespoň kousek dítětě, budete si chtít publikaci nechat sami. Zahozená říše dětství a bezstarostnost z ní voní jako pohlazení od maminky. Ilustrátorka Hanka Veselá možná není velkou umělkyní, ale rozhodně přesně takovou, jakou by měla osoba kreslící dětské leporelo být. A to s výkonem na 100 procent. 


MLÁĎÁTKA – leporelo do vody
Ilustrátorka: Hanka Veselá
Počet stran: 8
Cena: 99 korun

Vydalo nakladatelsví Fragment

 

 
Obrázky: Fragment.cz


25.06.2011 - Michaela Wilhelmová