Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - 56 kmotrůÚvodník: Každé křtiny jsou velikou událostí. Vedle novorozeňátka se sejdou ti nejbližší. Rodiče, tetičky, strýčkové, ale i ti, co jen tak ze zvědavosti pokukují. Spojuje je všechny jedno, přání poslat tomu maličkému do života jenom to nejlepší. A radují se, popíjejí, jedí, klábosí.

Článek:
26. června 2011 to bylo v rakovnické Rabasově galerii také tak. Sešla se tady spousta lidí, postávali s úsměvy na tvářích u kulatých stolků, kde stály skleničky s bílým i červeným vínem, na talířcích se usmívaly dobroty z domácí kuchyně, jako třeba škvarkové placky, a všude vládla pohoda. A co miminko? Prozatím bylo schované a všichni se nedočkavě těšili, až se objeví. Na jeho uvítanou zahráli muzikanti a už jdou rodiče.
Pravda, nejsou tak úplně obvyklí. Dva muži kráčí do sálu, aby své dítko konečně ukázali.

Nebudu vás dále napínat a svádět na scestí. Jednalo se totiž o křtiny knižní!!! Světlo světa tu spatřil druhý díl Slovníku výtvarníků z Rakovníka a okolí. Stejně jako u toho prvního je autorem pan Ivo Mička. On sám není na literárním poli žádným nováčkem. Rakovník mu vděčí za celou řadu knih, zejména z oblasti umění a historie. S mravenčí pílí je opravdu novodobým písmákem.
V té dnešní můžeme najít 56 výtvarníků Rakovnicka ze všech možných oblastí, jsou tu vedle sebe fotografové, řezbáři, malíři, keramici, kovář, ilustrátoři,…opravdu pestrý výběr.
Křídový papír, každému autorovi je věnována dvojstrana, na první je slovníkovitou formou čtenář seznámen s umělcem, na druhé jsou uvedené barevné ukázky vybraných děl. Vznikla tak již druhá kniha, která nejenom pohladí duši těch, co mají k umění blízko, ale také …hřeje při pomyšlení, že až se historie po letech zeptá, kdo že nám to na Rakovnicku počátkem 21. století tvořil, bude stačit zalistovat v našem slovníku… (z úvodního slova autora).
Významnou roli při celém tvůrčím procesu přisoudil Ivo Mička i Václavu Zoubkovi, který zpracoval k textu dílo autorů, včetně obálky a celkového grafického uspořádání. 

Myslím, že další česká města mají Rakovníku co závidět. Nelze víc, nežli místním popřát hodně dalších literárních miminek a oběma pánům hodně chuti i tvůrčích sil! 

(vlevo akad. malíř Václav Zoubek, vpravo autor Ivo Mička)
( foto autorka článku)

Slovník výtvarníků z Rakovníka a okolí
Ivo Mička
Vydala Rabasova galerie v Rakovníku v roce 2011


06.07.2011 - Julie Kolocová