Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Praktiky Ministerstva vnitra ČRÚvodník: Ústřední otázka knihy zní: Proč MY odepíráme pomoc těm, kteří ji potřebují? Emigranty z Československa ne vždy „na Západě“ rádi viděli, ale domů, kde by je čekalo přinejmenším vězení, je násilím neposílali. Jak z toho ven? Nemlčet! Distancovat se (jako skoro celý život) od toho, co nám vláda a podprůměrný parlament předkládá jako oficiální verzi. Konec uprchlíkům v Čechách vydalo o.s. Pomoz jednomu člověku v distribuci nakladatelství Čas.

Článek: Na dvě stě padesáti stránkách sledujeme nejžhavější a nejviditelnější uprchlické kauzy za posledních 20 let směrem do našeho státu a jak se s problémem naše, pořád ještě volená, politická reprezentace vypořádala. Blbě, řekněme si na rovinu. Arogance viditelná v občanském přístupu i k jiným zásadním otázkám se projevuje v plné šíři. Nebojím se mluvit o xenofobii, šosáctví a maloměšťáctví, jež tu kráčí v jednom šiku v první řadě našeho tažení k základním lidským právům, alibisticky schované za růžové brýle „státotvorné“ byrokracie.

Dopisy, respektive žádosti uprchlíků do Čech o azyl, vysvětlující a doplňující dopisy jejich přátel adresované našim oficiálním institucím, jejich směšné prohlášení a nesmírně tragikomické odpovědi. Stát se oficiálním představitelem takové instituce a pak své stanovisko vidět pohromadě s jinými v knize jako je tato, přetištěné i s podpisem, je v trochu fungující demokracii dostatečný důvod k abdikaci. Ne ale u nás. Kdo se umí u nás rychleji oklepat, vítězí. V této republice na všech frontách. Specialita, kterou nám nikdo nezávidí.

Tož demokracii bychom už měli. Teď ještě nějaké ty demokraty. Tomáš Garyk Masaryk.

Příklad za všechny? Číňani musí pryč. Číňani uvedli úřad v omyl, řekl jeho ředitel Tomáš Haišman. „K vypovězení ze země to stačí.“ Fakt, že kdosi na cizinecké policii musel všechny žádosti o pobyt, obsahující falzifikáty, přijmout a schválit, nikdo neřeší. Jsme v ČR!

Kdo si chce udělat přehled o fungování české Cizinecké policie, tomu knihu vřele doporučuji. Bacha, smutné čtení. Jako dovolenkové nebrat. K utvoření obrázku o české prezentaci ve světě jedinečné a bohužel šokující. A to neznám reakce těch uprchlíků.

Pomoc jednomu člověku: Konec uprchlíkům v Čechách
Vydalo nakladatelství Čas v roce 2011
Titulka
www.nakladatelstvicas.cz


09.07.2011 - Jaromír Komorous