Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Dokud srdce plane aneb Rammstein jak je (ne)znáte



Úvodník: Laik se diví, odborník žasne. I tak, s trochou nadsázky, můžeme shrnout obsah fanoušky toliko očekávané neoficiální biografie německých Rammstein, kterou na pulty českých knihkupectví, coby horkou letní novinku, přináší nakladatelství NAVA.

Článek: Asi jen málokdo v českých zemích neslyšel o téhle kapele. Ano, jedná se o německou, velepopulární a veleúspěšnou, jak oni říkají, tanz-metallovou kapelu, která má spousty nadšených fanoušků po celém světě. Nejinak je tomu i u nás.
 
Rammstein působí na scéně již více než šestnáct let, proto by si zasloužili, i kvůli své bezkonkurenční originalitě, pořádnou, autorizovanou biografii. To se, nicméně, dosud nestalo. Proto, z čirého fandovství, vzniklo pár děl, jako zřejmě i tato biografie německých autorů, Michaela Fuchse-Gambocka a Thorstena Schatze. První z nich se s kapelou setkal osobně již v jejích začátcích, kdy naprosto nemohl tušit, jakým evropským, a nakonec i světovým fenoménem, se Rammstein stanou. V každém případě, už tehdy na něho členové kapely svým sebevědomím, zaujetím pro věc a milým, upřímným vystupováním natolik zapůsobili, že na ně nezapomněl a nakonec se rozhodl o nich se svým přítelem napsat knihu.

Přiznávám, že ctím a obdivuji tuto kapelu po léta, přečetla a přeložila jsem proto desítky či stovky rozhovorů, recenzí a článků ohledně jejich tvorby i jich samých. Proto mě příjemně překvapilo zjištění, že plzeňské vydavatelství NAVA tuto biografii, která vyšla v Německu již v roce 2009, vydá v českém překladu. Byla jsem překvapena, napjata, ale postupem času i naplněna obavami, jakéže to celé bude. Dozvím se něco nového, či nikoli? O tom, že by mě autoři obšťastnili pikantnostmi ze soukromí kapely, jsem ovšem ani neuvažovala, neboť je známo, že Rammstein si úzkostlivě své soukromí střeží a běda, když se někomu podaří poodhrnout oponu – o tom se konec konců přesvědčilo nemálo majitelů jen trošičku nekorektních (v očích mangementu R+) fan-stránek na internetu. ("Nevyhovující" webové stránky jsou jednoduše mazány...).
 
Po krátkém prolistování biografie jsem však bohužel zjistila, že mé obavy nejsou plané – kniha sestává hlavně z citací z dobře známých článků, recenzí a samotných rozhovorů s členy kapely, tedy nic nového pod sluncem.

Biografie je rozdělena do jednotlivých kapitol, z nichž asi nejzajímavější jsou ty úvodní, zaobírající se samotnými začátky kapely: jak vypadal underground v tehdejším NDR, kde dříve jednotliví členové hráli a jak se postupně setkávali, až se potkali definitivně. Tenhle úsek je napsaný poněkud jiným stylem, než zbytek knihy, budí dokonce dojem, že jde o informace tak trochu z první ruky, snad od samotných Rammstein. (I když mohu se mýlit, autoři mohli citovat publikace věnované kapele Feeling B, kterou prakticky všichni muzikanti z R+ postupně prošli.)
Dál už je to horší. Vzhledem k tomu, že autoři vycházejí i z různých rozhovorů, musíme brát tato sdělení s velkou rezervou, neboť je známo, že sami členové kapely si často ohledně nejedné věci značně odporují. Nejmarkantněji je to vidět na skandálu s klipem Stripped, kdy každý z muzikantů postupem času uvádí úplně jinou verzi, jak a proč se to stalo.

I tak se ale autoři sami občas dopouštějí některých legračních nepřesností: Že by kytarista Richard Z. Kruspe měřil necelý 1,90 cm a Paul Landers, prokazatelně nejmenší z kapely, má 1,80 cm? To museli v posledních letech nějak vyrůst. Jak přijmout sdělení, že otec malého Richarda před jeho očima roztrhal plakát AC/DC, zatímco v nesčetných rozhovorech s dotyčným kytaristou tento zmiňuje s notorickou pravidelností mnohem kontroverznější kapelu Kiss? Natrhl si Till Lindemann břišní sval při honičce po sexshopech ve Florencii, jak soudí autoři, či spíše mnohem později, při závodech, jak tvrdí on?
 
Jistě, jsou to jen maličkosti, ale mezi fanoušky jsou tyto informace tak profláknuté, tolikrát citované, že nejeden z nich bude jen zírat, či spíše skřípat zuby.
Mě osobně ale více vadí četné zdvojování informací, kdy jsou jisté sekvence klidně uvedeny rovnou v několika kapitolách jen v mírně upraveném znění. Tohle je skutečně příznačné pro encyklopedii, kdy se nepředpokládá, že čtenář bude číst knihu jako celek, ale bude hledat jen jednotlivé detaily, a proto je vše znovu, do omrzení, vysvětlováno ve všech souvislostech. Díky tomu opravdu nelze knihu zhltnout na jeden zátah.

Autoři jsou, kromě toho, zbyteční detailisté – podle mě není nutné například v textu vyjmenovávat všechny možné ceny, které kapela obdržela, když na konci knihy je přehledné shrnutí – či to přehánějí v počtu sobě si podobných důkazních materiálů, v tomto případě citací z tisku (kapitola ohledně osočování kapely z fašistických tendencí), takže se čtení stává únavným, až, byť jde o Rammstein, místy nudným. Na celkovém dojmu nepřidá absence jakéhokoli obrazového materiálu, v české verzi i poněkud neohrabaný překlad do češtiny, a, co je mnohem horší, zvláště v prvních kapitolách, nedbalá korektura textu. Běžná jsou vynechaná písmena a čárky ve větách, což na srozumitelnosti poměrně dlouhých souvětí, nepřidá.
 
Přes všechny výtky je nicméně nutno poděkovat nakladatelství, že knihu uvedlo do života. Paradoxně je možná cennější pro všechny ty, kteří kapelu znají jen povrchně. Ti nebudou šťourat do podrobností jako já (....zatraceně, tak byla matka Landerse národností Polka, jak tvrdí autoři, nebo Ruska, jak tvrdí on, a jak to bylo doopravdy s tím „m“ v názvu kapely?), ale udělají si celkem slušný obrázek o téhle originální, často neprávem dehonestované kapele. Protože autoři v globálu nelžou, jsou to nakonec oba hudební publicisté, jen prostě není v jejich silách vyladit všechny detaily. Jak by také mohli, když mají, stejně jako fanoušci, jen zprostředkované informace a píší o kapele, která po léta zarputile odmítá spolupracovat na zmapování vlastní, tak bohaté, historie.
 
Přesto, v poslední době se zdá, že se něco pohnulo: kytarista a zakladatel kapely, Richard Z. Kruspe, naznačil, že by rád začal na biografii - doufejme, že na ne jen vlastní – pracovat. Tak se snad konečně fanoušci dočkají. 

Dokud srdce plane
Autor:
Michael Fuchs-Gamböck, Thorsten Schatz
Rok vydání: 2011
Typ vazby: pevná
Počet stran: 220

Cena: 298,- Kč
Nakladatelství: NAVA (nava.cz)

foto: NAVA

18.07.2011 - Ludmila Sovová