Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Česká Kanada



Úvodník: Stejnojmennou knihu napsal PhDr. Luděk Jirásko a na trh ji přivádí, jako vždy, u edice Zmizelé Čechy, nakladatelství Paseka. Záslužný záměr. A distinguovaně předkládaný. Zájemcům se plní povědomí o české minulosti a osvěží se jim určitě paměť po vlastní rekogniskaci terénu a možnost srovnání reálu a vývoje nejen architektury v oblasti.

Článek: Poznal jsem tenhle půvabný kout Čech nedávno, měřeno prizmem století. Tak mě nechytejte za slovo. Jindřichohradecko a Novobystřicko v sedle biku je pohodový zážitek, i když místní hovoří o nesmlouvavém způsobu prezentace přírody v místě. Ale věřte jim, když opravdovou Kanadu znají většinou jen z vyprávění. Ale takové ono už bývá. Buď neskutečně šedivé, a nebo přehánějící. Na kole zůstáváte v reálu. Do kopců prostě nohy bolí a hospoda je zavřená, když máte největší žízeň. Ale není to jen o kole, uvědomuji si. Hamerský potok v Jindřišském údolí je vyhlášená vodácká destinace a skálu Kamenec (Beistein), mezi Čiměří a Dobrou vodou, jsem kdysi taky několikrát přelezl. Jak vidíte, přežil jsem to.

Na pouhých padesáti stranách textu autor přibližuje region a jeho historii. Není to moc, ale je to hutný text a potvrzuje obecné pravidlo, že pokud autor umí natěsnat informace do minima, je to přínosné. Luděk Jirásko se toho zhostil opravdu se ctí. Od vzniku nejstarších sídel, po sídla šlechty i obyčejných lidí, nezbytné úpravy, vynucené dobou a potřebami z toho vzniklými, po nikde neospraveditelnou likvidaci různých objektů v druhé polovině 20.století. Ale nebuďme bláhoví. Neúcta k dědictví po předcích je víc jak patrná i v dnešní době. Snad v začátcích devadesátých let jsme na okamžik mohli pocítit změnu v chování zodpovědných, ale po restituentním pochodu vše rychle nabralo opět nežádoucí vítr, z kterého mám zase osypky. Ale nemyslím si, že by můj pohled byl někdy majoritní a něco řešil. To by se muselo nevědomky nakazit minimálně 50% obyvatel této země a to je představa z oblasti sci-fi.

Bohatá je ovšem obrazová část publikace a čtenář si maně uvědomí, že o tom to především je. Dozvíme se, co a jak se fotilo a jak tento, dnes běžný úkon, byl pro tehdejší obyvatelstvo důležitý a můžeme si představovat přípravu celé operace. Soustředit všechny dobové snímky musela být kláda jak hrom a autorovi knihy skládám obdiv. Podívat se na povědomé objekty fotoobjektivem aparátu je vždycky objevné. Aspoň já to tak vždycky cítím a jsem hodně, hodně vděčný. A domnívám se, že po vašem seznámení se s titulem nebudu zdaleka sám.

Luděk Jirásko: Česká Kanada
Vydalo nakladatelství Paseka v roce 2011
Obálka
www.paseka.cz

30.08.2011 - Jaromír Komorous