Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Dobrý voják Švejk před válkouÚvodník: Nejchytřejší z celé společnosti byl pan obršt. Ze střelné bavlny vystupovaly kroužky tabákového dýmu a tu řekl: „&Svejku, kuřte dál!“ to bylo moudré slovo, poněvadž je rozhodně lepší, když je zapálená dýmka v ústech než ve střelné bavlně.

Článek:
Kdo by ho neznal. Rázná postavička, která se nám míhá před očima s kulatým bříškem ať již v podání nezapomenutelného Rudolfa Hrušínského, nebo z kresbiček Josefa Lady. Ale obojí již bylo vydáno i zfilmováno dávno. Nově se &Svejka chopilo nakladatelství XYZ.

A z gruntu. Vyšly Osudy dobrého vojáka &Svejka, poté &Svejk za první světové války, v ruském zajetí a v revoluci a konečně právě teď Dobrý voják &Svejk před válkou a jiné podivné historky. Dokonalá řada, že? Společným pojítkem jí není pouze autor Jaroslav Hašek, kterému s radostí a vždy úsměvem na rtech vystřihnu poklonu, ale i ilustrátor. Nakladatelství XYZ mělo při výběru šťastnou ruku. Petr Urban. Jeho cit pro humor zná snad každý, kdo se rád zasměje a dokáže povznést nad každodenní realitu i sám sebe. Sem svými ilustracemi zapadl výborně. Troufám si říci, že pan Hašek na tohle všechno shlíží z nebíčka pěkně obveselen.
A k obsahu knihy? Pět povídek o podivných a zajímavých příhodách poctivého vojína, k tomu dvaadvacet vtipem nabitých příběhů, nad kterými se vznáší opar lehkého, ale i toho hlubšího humoru.
Příjemným bonusem knihy je DVD s animovanými příhodami vojáka &Svejka. Velmi příjemným.
 
Na závěr si neodpustím citaci z povídky Běh života: Americká humoreska.
Podvodníku!
Informovala jsem se o vás. Vy jste nic nespáchal pěkného, jak jste vyprávěl, vy jste nikoho nezabil a neokradl, vy jste zcela obyčejný syn Charlesa Wilsona, obyčejného, poctivého občana! Utvořila jsem si o vás pěkný úsudek, bídníku! Mezi námi je konec. Ať vás už nikdy nespatřím!
 
Zdá se, jako by tu Hašek byl s námi, nemyslíte?
(foto www.xyz-knihy.cz)

05.10.2011 - Julie Kolocová