Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Robotické vysavače: Patří jim budoucnost, nebo skončí na skládkách?Úvodník: V českých domácnostech se staly velmi populárními robotické vysavače. Mnozí se zaradovali, že už jednou provždy odloží klasický vysavač a odpadne tak nepříjemné vysávání. Stačí jen před odchodem zmáčknout knoflík a odpoledne se vracíte do uklizeného bytu. Nebo snad ne...?

Článek:

Test ale prokázal, že se o plnohodnotnou náhradu běžných vysavačů nejedná. A některé modely jsou skutečně jen pro kočku.

"Víme, že čeští spotřebitelé na robotické vysavače nedají dopustit, ale výsledky testů jsou zřejmé; výkony většiny robotů jsou skutečně slabé a nečistoty v bytě řádně neodstraní," shrnuje výsledky testu redaktor časopisu dTest Jan Hrouda. Nedostatky se projevily především při odstraňování nečistot podél stěn a v rozích a obecně spíše na podlahách s koberci.

Na základě výsledku testů časopis dTest nedoporučil jednoznačně žádný z modelů. Z výsledků ovšem vyplývá, že modely Roomba značky iRobot si lépe než ostatní poradily s odstraňováním nečistot, zejména z tvrdých podlah, a špatně si v tomto ohledu nevedl ani LG VR5902LVM Hom-Bot. Mezi jednotlivými roboty ale existují značné rozdíly a řada z nich získala pouze dostatečné, či nedostatečné hodnocení. A ani nejlépe umístěné výrobky v testu nedosáhly na lepší hodnocení než uspokojivé. "I když jsme pro roboty nastavili mírnější kritéria než pro klasické vysavače, jejich výsledky nejsou přesto nijak oslnivé," komentuje dále výsledky Hrouda.

Modely, které v testu dopadly dostatečně či nedostatečně, a je jich většina, lze bohužel charakterizovat spíše slovy "pro kočku", a to mnohdy doslova, jak dokazují četná videa na YouTube. "Pokud ale spotřebitelé mají doma zvířecí mazlíčky, je dobré vědět, že ve zkoušce odstraňování chlupů z koberců propadla většina výrobků," uzavírá Hrouda.

 

Podrobné informace jsou přístupné také na
www.dtest.cz/clanek-1845/test-robotickych-vysavacu-2011


Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem
časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a
objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými
výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich
postavení vůči prodávajícím a další rady.

 

Zdroj: ECN / ikona - samsung hauzen vc re70v - hometone.com

 06.10.2011 - redakce