Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Pojďte s námi do butiku Blanky Matragi!Úvodník: Nejen vzhledem ke čtenářskému ohlasu na články o současných aktivitách paní Blanky Matragi v Čechách, lze poznat, že lidé zajímá tvorba této úspěšné návrhářky, umělkyně i designérky. Dnes se zaměříme na dámy. Spousta z nich si jistě řekla, že modely paní Matragi jsou nádherné, ale zrovna finančně ne dostupné. A tento pocit leckdy s precedensem přetrvává i se současnou kolekcí, která má být přístupnější veřejnosti. Inu, vydala jsem se do butiku Blanky Matragi ihned po jeho otevření a už vím, že tamní kolekci si opravdu může dovolit téměř každý. Tímto vás zvu na virtuální prohlídku.

Článek: I když v perexu uvádím, že si modely může dopřát téměř každý, tak tím není myšleno, že téměř znamená proto, že na modely budete půl roku šetřit, což by se v případě Haute Couture asi nestalo. Onen výraz téměř jen selektuje lidi, kteří si zde prostě chtějí něco koupit či nikoli. Dostupné to už je opravdu všem. O cenách ale později, slíbená virtuální prohlídka začíná příchodem.


Butik najdete hned za Prašnou bránou.

Vstoupit může každý
Butik s typickým logem i jménem paní Blanky Matragi naleznete v ulici U Prašné brány 2. Lokalita příhodná i tomu, že blízko je nová výstava tvorby paní Matragi a sice v Obecním domě. Proč toto zmiňuji. Ihned prvotní dojem při vstupu do těchto dvou prostor. Stejně jako v butiku, tak i na výstavě vás přivítá vůně lilií. Upřímně, jen málokdy vás zachytí atmosféra určitého místa. Dokonalé éterické propojení obou projektů. Ale zpět, my se nyní nacházíme v butiku, i když o výstavu vás také příště neochudíme.


V novém butiku zpočátku pomáhají všichni, personál zapojil i filipínskou hospodyni paní Matragi, paní Elvi.

Motýli nemohou chybět. Zde vidíme sklářské realizace Blanky Matragi. 

Předpokladem je, že lidé mají ostych sem vstoupit, protože čekají, že zde sice nenajdou zboží v hodnotách set tisíců korun, ale i tak zdejší nabídka bude pro ně nedostupná. Toto rozhodně odbourejte. Ceny vás nepoloží a nemusíte se ani obávat, že by si vás zdejší personál hodnotil, zda jste potenciální zákazník či nikoli. Naopak, paní Matragi zde má velmi vstřícné a ochotné spolupracovníky, kteří rádi uvítají každého a také profesionálně poradí i vše ukáží. Při mé návštěvě jsem zpozorovala různé typy příchozích. Zajímavé bylo, že sem zamířila maminka s dětmi – chlapcem a dívkou a když odcházeli, tak poslední z trojice, kdo ještě pokukoval po modelech, byl právě asi desetiletý chlapec. A že má paní Blanka Matragi své obdivovatele i v takto nízkých věkových skupinách, dokazuje i fakt, že z ulice se ozýval další dětský hlas: „Jé, koukej, Blanka Matragi!


Podobizna návrhářky nemůže chybět. Zákoutí s kabinkami.

Jaké šaty zde najdete?
Když se prvotně pokocháte interiérem, který mimochodem konvenuje určité decentnosti a noblese, jakou nese i kolekce, tak se můžete vydat směrem k artiklům. Nosnou nabídkou je sportovní a multifunkční kolekce s názvem Ready to wear. Jak jsem zaznamenala, tak spousta lidí z prvotních dojmů z fotografií a návrhů této série měla rozpačitý pocit, zda se jedná opravdu o oděv na sport. Při reálném kontaktu můžete rozpaky nechat stranou. Další postřeh. Zatímco spousta lidí má negativní zkušeností s tím, že si třeba v katalogu zásilkové služby objedná krásnou halenku a pak jim přijde nevzhledné triko (nelze upřít um fotografům a grafikům), tak zde se setkáte s opakem. Fotografie, které byly pořízeny ke kolekci jsou samy o sobě efektní (ostatně je fotila Lucie Robinson, jedna z předních českých fotografek), ovšem modely ve skutečnosti jsou snad ještě krásnější.Všudypřítomné katalogy slouží jednak k výběru, ale také k inspiraci, jak kombinovat multifunkční modely.


Ani v této kolekci není nouze o propracované detaily výšivky.

Digitální potisk dle ručních návrhů Blanky Matragi působí nápaditě a je nevšední, i když to není vyloženě ruční práce. Co se týká materiálů, tak už pouhým omakem zjistíte, že se jedná o příjemné a hladké struktury, které budou působit jako vaše druhá kůže (v případě modelů na tělo) anebo se budou kolem vaší postavy efektně vinout (volnější modely). Z nabídky si můžete vybírat vzdušné materiály, efekt hedvábí nebo pleteninu. Aktuální kolekce pak nese tak čtyři odstíny – černobílé variace a náměty modré, zelené či oranžové. Zajímavé jsou pak modely s grafickými prvky, které jsou protkány florálními motivy, což připomíná jedny z šatů, které paní Blanka kdysi navrhovala.


Grafika a květiny. Všimněte si také, že kolekci v této části barevně dolaďuje i rostlina.
&Saty, topy, boty, kabelky, legíny a další artikly můžete kombinovat v jedné barvě nebo si více pohrát s koloritem a grafikou.


 

Modely jsou multifunkční, barevná konvence je jakýmsi předvýběrem, kterým se můžete inspirovat.Černobílá ve sportovní i elegantní formě. Vše je vzdušné a z velmi příjemných materiálů, což oceníte na zahradní slavnosti i při sportu.
Ptáte se, jaké kousky zde najdete? Velký výběr máte v topech a legínách, které můžete mezi sebou příhodně kombinovat. Lehčí variace i ty, které zahřejí máte v různobarevném provedení, ovšem v decentní podobě, takže při estetickém citu můžete volit různé variace. Můžete ovšem jít i dále. &Sátky, boty i kabelky zde najdete ve stejném dezénu jako nosnou část oděvu.


Mikiny a legíny. To přece ke sportu patří. A nyní můžete být prudce elegantní.

Vypadá to jako optický klam, ale ve skutečnosti se vám hlava zamotá maximálně z jedinečného designu.

V další fázi se zde nabízejí i večerní šaty. Střihově si velmi efektně pohrávají s tvárností látky, ovšem za zmínku stojí vypracovaná záda, která jsou pošita kamínky. Na to spousta firem zapomíná, protože pro ně je důležitá přední část, jako by záda ostatní neviděli. Tak tím můžete oslnit.

V popředí model večerních šatů z širší nabídky, v pozadí bílé šaty jsou už Haute Couture.

V nabídce pak naleznete i takové doplňky jako jsou vkusné pásky, šperky a nechybí zde ani předchozí tvorba Blanky Matragi. Tím mám na mysli sadu porcelánu pro značku Thun, dvě autobiografické knihy (Blanka Matragi a Jedu dál), katalog z výstavy v Obecním domě před pěti lety, katalog současné nabídky Ready to wear, katalog modelů z poslední přehlídky paní Matragi nebo mince navržené pro Pražské mincovny, které půjčily prostory pro tento butik.

Porcelán, knihy, mince, katalogy - i toto zde můžete koupit.

Za kolik si pořídíte nový šatník?
Kochání novými modely má jistě něco do sebe, leč spousta z vás asi čeká na to odhalení cen. Pokud půjdete do butiku s 1500 korunami, tak už můžete nakoupit. Tím tedy myslím oblečení samotné, když půjdete například pro knížku, tak ta stojí samozřejmě ještě méně. Vám jsou z módy ale už přístupné klasické černé legíny. Pokud k nim budete chtít tuniku s aplikacemi, tak ty stojí třeba 9000 korun nebo také bohatší model za 13000 korun. Vše samozřejmě záleží na typu, toto jsou ceny vybraných modelů. Za 29000 korun už pořídíte kratší vzdušné šaty. K nim pak můžete koupit pásek za 5500 korun, boty za 6500 korun. Kabelky se dle velikosti pohybují v cenových relacích 12000, 15000 a 19000 korun. Večerní šaty zde pořídíte za 49000 korun. Vše samozřejmě se signaturou Blanky Matragi. Ta mi také sdělila, že kolekce Ready to wear je určena na jaro 2012. Tak dlouho ale čekat nemusíte, minimálně Vánoce jsou skoro za dveřmi a navíc si i jen tak můžete udělat radost. Naše virtuální prohlídka končí, ta reálná je ovšem silnější zážitek, takže se nebojte vstoupit do nového obchodu Blanky Matragi, kde budete srdečně přivítáni.


Zátiší s doplňky. Komorní atmosféra jen umocňuje přátelské a vstřícné prostředí.

A kam se půjdeme podívat příště? Příští úterý na výstavu, přesněji expozici třicetileté tvorby Blanky Matragi v Obecním domě. Vždyť to máme za rohem. A čeká vás i recenze na novou knihu Jedu dál, která přináší mnohá překvapení.

Foto: Aneta &Simonková

11.10.2011 - Aneta Šimonková