Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Vesmírná galerieÚvodník: Čeho lze ještě na poli vědy dosáhnout? Kam až sahají hranice možnosti lidského poznávání? Je věda schopna obsáhnout i to, co popírá její samotnou existenci? A konečně, máme vůbec my, lidé, chtít dosáhnout ve vědění na samotný konec?

Článek: Možná trochu faustovské téma hned na počátek recenze. Ale nemohu se, po přečtení níže uvedené knihy, zbavit zvláštního polechtání na zádech. Jako by Mefistofeles číhal za rohem. Při četbě jsem ho měla za uchem a našeptával: "Jdi dál, chtěj vědět víc!"
Naštěstí pro mě se zaklapla kniha a namísto sirného zápachu zůstal šibalský pocit. Kolik bych toho ještě potřebovala číst!

A teď k jádru věci.
John David Barrow - Vesmírná galerie.
Autor je významný anglický kosmolog, teoretický fyzik a matematik. Je podepsán přibližně pod čtyřmi sty odbornými články, napsal sedmnáct populárně naučných knih, z těch, co byly vydány v Čechách, jmenuji např. Nové teorie všeho, Kniha o nekonečnu, Pí na nebesích a další. V současné době působí na univerzitě v Cambridge, píše i divadelní hry.

Nakladatelství Argo a Dokořán spojily své síly a vyšla nádherná publikace. Vázaná kniha, křídový papír, spousta barevných fotografií, 543 stran. 
Navíc více než poutavě napsáno. Nabízí se nám populárně naučnou formou kapitoly, které zaujmou už pouhým titulkem, ukazujícím, kam budou následující řádky směřovat. 
Jenom pro ilustraci část s názvem Hvězdy v tvých očích. Dočteme se v ní, jak vesmír inspiroval významné umělce. Potkáme tu Hvězdnou noc od Vincenta van Gogha, Útesy na horním Coloradu ve státě Wyoming od Thomase Morana... Ti, ale i spousta dalších nalezli a nalézají inspiraci v hlubinách vesmíru. Autor nás seznámí s Krabí mlhovinou, Andromedou, rodícími se galaxiemi, ale i explozí hvězd. Takto bych mohla pokračovat stejně donekonečna, jako při plutí vesmírem.
Pokud máte zájem, musíte sami nahlédnout.
Kdybychom známkovali, dala bych výbornou s hvězdičkou.

John D. Barrow
Vesmírná galerie
vydalo nakladatelství Argo/Dokořán v roce 2011
(foto www.argo.cz, www.dokoran.cz)

27.10.2011 - Julie Kolocová