Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Ohromné maličkostiÚvodník: Jak může vypadat dům zázraků? To nám ukáže 5. ročník mezinárodního festivalu miniatur OHROMNÉ MALIČKOSTI. V Divadle Na zábradlí uvidíme tento víkend divadlo – hudbu – voice-band – loutky… a jiná kouzla. Prostě a jednoduše – zázračná neděle. 

Článek: Jednodenní mezinárodní festival, nazvaný podle knihy G. K. Chestertona, se odehrává v různých i neobvyklých místech divadla. Již popáté se představí na 15 malých produkcí nejrůznějšího druhu, žádná netrvá déle než 30 minut a určeny jsou malému počtu diváků každého věku. Poprvé v Praze se objeví i inscenace určená pro děti mladší 3 let HaDede Belgičana Karla Van Ransbeecka a maďarských herců z Kabóca Bábszínház. Na programu jsou dále Jiří Černý s horňáckou antidiskotékou, Boca Loca LAB s voice bandem beze slov, Buchty a loutky s automatem na pohádky, Ctibor Turba s komiksovým filmem, Hana Voříšková se sopkou, Viliam Klimáček s bankomaty, Naivní divadlo s trpaslíky, slavní umělci na stojáka i jinak a mnohem více. 

 Téměř nic z toho, co potkáte na pouti divadlem, netrvá déle, než půl hodiny. Někdy jen pár minut. Něco je určeno pro desítky diváků, něco pro diváků pár.

Název této přehlídky miniatur (která se poprvé uskutečnila roku 2006 v pražském Divadle Na zábradlí) přejímá titul bezmála stoleté knížky krátkých próz Gilberta Keithe Chestertona.
Pan Chesterton je totiž jejím duchovním otcem. Jeho dílo má za hlavní téma paradox mylného vidění: „věci“ nemusí být takové, jak nám naše oči či předsudky napovídají. V knížce Ohromné maličkosti jde hlavně o paradox zdání, že to, co se nám jeví zašlé, šedivé, nehezké a MALÉ, může být ve skutečnosti nové, plné barev, krásné a OHROMNÉ. Pro Chestertona jsou to omšelé hračky, které rozdává zestárlý Ježíšek. Nejednou také píše o divadle, zejména loutkovém, od základu titěrném a přehlíženém. Připomíná totiž hlavní uměleckou zásadu, které hrozí, že upadne v zapomnění: umění spočívá v omezování, ne v roztahování. Ve jménu této Chestertonovy myšlenky chceme i za časů, kdy se zvláště ctí „věci“ veliké, mocné a oslňující, shromáždit několik uměleckých „kousků“ různého rázu, očividně ale malých, „zanedbatelných“. Doufáme, že je shledáte ohromnými.

Idea G. K. Chesterton, dramaturgie Karel Král a SADaři.

30. října Divadlo Na zábradlí
(foto www.nazabradli.cz)


28.10.2011 - redakce