Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Mrtví muži netančíÚvodník: Dávejte si pozor, kdo vás před smrtí prokleje... Nakladatelství Straky na vrbě, které je známo propagací domácích autorů a žánrem protkaným fantastikou, nám přináší knihu Míly Lince - Mrtví muži netančí.

Článek:

Hned na začátku nás autor přivádí do pouště, mezi korzáry, mladičké rytíře a nenechá vás vydechnout. Ani na okamžik. Byť se jedná o „fantasárnu“ v pravém slova smyslu, kde se to kouzly a nadpřirozenými bytostmi jen hemží, od první do poslední stránky vás nenapadne, že se to nestalo.

Autor, jak sám o sobě píše bývalý student historie (byť nedostudovaný), perfektně vystihuje dobu středověku (nebo alespoň něco, co se středověku podobá). Vše má propracované do podrobných detailů. Pokud popisuje korzárské město, opravdu víte, jak to město vypadá, stejně jako bažiny Černého lesa i špinavé uličky Svinibrodu. Kniha je naturalisticky laděná, ale ne nuceně, nestříká krev na každé stránce, ani se vám nebude dělat špatně (většinou). A největší plus autora – umí napínat čtenáře jako struny. Budete si trhat vlasy a skřípat zuby, když se něco nepovede, i úlevou vydechovat.

A hlavně – koncem budete překvapení - možná. Míla Linc se nebojí svoje postavy vykoupat v tom nejhorším, ubližovat jim, zabít je, znovu je dokola oživovat, aby jim bylo ještě hůř. Každá kapitola doprovázená historickými zápisy z místních kronik jen dodává na autentičnosti a atmosféře celé knihy. Kresby, které knihu doprovázejí, se mohou líbit. Za sebe říkám, že mi přišly zbytečné a spíš jsem je ignorovala.

Z děje neprozradím ani kousek, protože u téhle knihy byste opravdu přišli o veškeré překvapení, a to je škoda. Ale pokud se chcete pobavit i trochu bát, knihu Mrtví muži netančí mohu jedině doporučit.

 

Mrtví muži netančí

Vydalo nakladatelství Straky na vrbě

Autor: Míla Linc
Autor přebálky: Jana &Souflová
Vnitřní ilustrace: Ondřej Janovský
ISBN: 978-80-87364-23-9
Cena: 215,-

 

 


28.12.2011 - Lena Sawyer