Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Petr Poláček, podvod na voliče?Úvodník: Porotce Ondřej Hejma sdělil při včerejší show Česko hledá SuperStar na Brumlovce Petrovi Poláčkovi, že výběrem písničky Summer Of 69 Bryana Adamse podvedl trochu voliče, neboť Bon Jovi a Adams mají k sobě podle něj blízko. Já si ale myslím, že včerejší výkon Petra patřil k tomu lepšímu, co jsme mohli v SuperStar spatřit. Jeho vystoupení mělo šťávu, což se bohužel nedá říct o produkci favoritů typu Martiny Balogové a Sámera Issy. Ani jeden z těchto dvou si nevybral písničku, která by mu sedla, jak hlasově, tak temperamentem. Tím nechci hanět jejich pěvecké výkony. Ale bylo to stejné jako když Gott zpívá rock and roll.

Článek: Navíc Martina Balogová, jistá si svým úspěchem, začíná mít manýry arogantní hvězdy, což ale vzápětí zazdila při besedě s porotou, neboť netušila, kdo je to Stevie Wonder. Martina disponuje skvělým pěveckým nadáním, ale začínám mít dojem, že víc nám nemůže nabídnout. Postrádám u ní nějaký citelný projev vlastní osobnosti, krom toho, že má sklony oblékat se jak maškara, což včera divákům opět dokázala. Sámera miluje snad celá republika a proto i kdyby zazpíval sebevětší odrhovačku, má zřejmě vítězství v kapse. Ani Šárce Vaňkové nepadla při výběru písně šťastná karta, naopak Aneta Langerová potvrdila své kvality, to samé se týká i Tomáše Savky. Příjemně překvapil i Standa Dolinek, který je naprosto nedefinovatelný svéráz a neustále mě přivádí v úžas, ať už v záporném, či kladném slova smyslu. Přesto pokud bychom to shrnuli, viděli jsme výkony dobré až vynikající. Bohužel to nelze konstatovat o produkci Juliana Záhorovského. Po poslechu jeho podání „hitu“ Dalibora Jandy, mám dojem, že se asi soutěž přejmenuje na „Česko hledá krákoru“ a nebo manekýna. Julian zpíval falešně, a pokud měl někdo vypadnout, měl to být právě on.

Ve skutečnosti ale porota tvořená obyvateli naší země poslala „domů“ Petra Poláčka. A Juliana podržely davy fanynek, kterým je úplně jedno, že neumí zpívat, ale obdivují jeho „hezký obličejík“. I to může být odvrácená strana SuperStar. Ovšem pozornému divákovi nemohlo uniknout, že od začátku Hejma Julianovi stranil a naopak Petra neustále srážel. Samozřejmě Julian může být Hejmovi sympatičtější, ale hlavním kritériem pro hodnocení by měl zůstat zpěv.

Je otázka, proč Petr dostal málo hlasů. Možná má méně fanynek než Julian a možná mu uškodil v očích neratovické veřejnosti fakt, že nakonec nevystoupil na sobotním koncertu ke vstupu do EU ve Společenském domě v Neratovicích a omluvili jej na místě s tím, že mu to smlouva s Novou nedovoluje.

Od začátku nám porota podsouvá Balogovou s Issou, od začátku máme jasné favority a proto ti ostatní jim dělají jen „křoví“. Takový dojem začínám alespoň z toho mít a když si člověk promítne zpětně výroky poroty, cítím určitou manipulaci s veřejností a s výsledky celé soutěže. Nechci tvrdit, že je soutěž kompletně zmanipulovaná, ale pokud vyhazuje z kola ven talenty a dává prostor neumětelům typu Juliana Záhorovského, musím použít oblíbenou parafrázi na citaci z Hamleta - Něco shnilého je ve státě českém.

Stále ale věřím, že ti, kdož něco umí z TOP 10, i když skončí svou pouť předčasně, se v našem hudebním průmyslu uplatní a proto výrok Petra Poláčka, že se určitě vrátí, berme vážně, protože Petr se vrátí a ještě to všem pořádně natře. Až nebudou o budoucnosti soutěžících rozhodovat smsky, ale výsledky prodejnosti desek a návštěvnost na koncertech, teprve pak můžeme stanovit, kdo je skutečně úspěšný a kdo ne.


03.05.2004 - Martina Bittnerová