Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Panovníci českých zemíÚvodník: Fakta, mýty a otazníky. Těch je historie plná a nikdy tomu nebude jinak. Naštěstí. Vždyť dobývat záhady je tou největší slastí, kterou lidstvo může zažít a navíc i něco získat. Dobytí pokladů se netýká jenom lovců zlata, ty jiné jsou dokonce trvalejší i cennější.

Článek: A o nich právě kniha Panovníci českých zemí ve faktech, mýtech a otaznících je. Autorem je Vladimír Liška a na trh přišla díky produkci nakladatelství XYZ.

Tajemství kterých panovníků nám budou odhalena? Soběslav I., Vladislav II., Soběslav II., Jindřich Korutantský, Karel IV., Vladislav II. Jagellonský, Maxmilián II. Habsburský, Karel VI. a Leopold II. Pěkná řádka. Možná by někdo raději obsáhlou monografii, ale pro populárně naučnou knihu s historickou tematikou je tahle ochutnávka přesná. Nezabíhá do detailů natolik, aby se v nich čtenář ztratil, ale ani naopak není podbízivá a povrchní. Prostě tak akorát.

Možná i vy ještě netušíte, že u nás v Čechách máme svého Hannibala. Přes Sněžku v roce 1110 putuje polské vojsko pod vedením Soběslava I., aby se utkalo s našimi vojsky hájícími zájmy Vladislava I. Češi utrpěli zdrcující porážku.
Nebo jak přeplněné bylo popraviště za vlády Vladislava II. poblíž Pražského hradu! Pro výstrahu je zdobily kostry lapků, kteří ohrožovali kupecké karavany.
Jak pevnou rukou vládl Karel VI.?
Zemřel habsburský monarcha Leopold II. opravdu na onemocnění způsobené meningokokem?
Tyto ale i další odpovědi na různorodé otázky si už musíte v knize najít sami.

Navíc zde najdete ke každé kapitole poměrně velké množství ilustračního obrazového materiálu v černobílém provedení. Skvěle se dle mého hodí k tak vzdálené historii.

Rozhodně nebudete zklamáni.
 
Vladimír Liška
Panovníci českých zemí ve faktech, mýtech a otaznících
Vydalo nakladatelství XYZ v roce 2011


 

(foto www.xyz-knihy.cz)  


 


05.01.2012 - Julie Kolocová