Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Mladší sestraÚvodník: Muži a ženy. Nebo ženy a muži? Je to jedno. Dokonce je v jistém ohledu jedno i to, zda jsme v jednadvacátém, či devatenáctém století. Hry vábení, dvoření se, lidské nenávisti pramenící z nízkého sebevědomí spolu se závistí,... kolotoč se točí a koho semele, kdo se nechá?

Článek: Jane Austenová, Catherine Austenová Hubbacková - Mladší sestra, díl II.

Jane Austenovou (1775-1817) netřeba představovat. Její romány Rozum a cit, Pýcha a předsudek, Emma patří do pokladnice světové literatury. Ostatně i jejich filmové podoby se právě nyní těší veliké oblibě. Že by přicházely do módy doby gentlemanů a ženy by chtěly být dámami? Kéž by. Jenže o tom nyní  řeč není.
Ta je o nedokončeném románu Watsonovi, který pod názvem Mladší sestra dokončila neteř Jane Austenové Catherine Austenová Hubbacková (1818-1877).

Ani se nepotkaly. Jenže naštěstí pro nás čtenáře kamínky zapadly přesně tam, kam měly. I ona se potkala s velkou láskou, perem a inkoustem jí psala do dalších časů. My slyšíme šustění hrotu o papír, vnímáme ty jemné tahy, ale dobře cítíme i nástup energie ve chvílích nesouhlasu a vzepření. Přesně, jako to dělala její teta Jane.
Ve druhém díle trojsvazkového románu znovu ožívají postavy čtyř dcer právě zemřelého pana Watsona. Po jeho smrti se musí sestry uchýlit k nevrlému a panovačnému bratru Robertovi a jeho nelaskavé manželce Jane. Nejstarší Elizabeth potkává štěstí ve vztahu s ovdovělým panem Millarem. Marnivá Margaret a Penelopa jdou slepě za vytčeným cílem, manželstvím. Je jim jedno, že v této honbě zadupávají samy sebe, svou sebeúctu. Je jim vlastní každý prostředek, včetně pohrůžky soudem. Jen být již tou vdanou, tou váženou paní.
Ústřední hrdinka, líbezná Ema, jde svou vlastní cestou. Sebeúctou a empatií každého okouzlí. Jenže i jí osud přivedl nástrahy. Ale  ty nám samosebou druhý díl tak úplně neodhalí. Zvítězí dobro a láska před zlem a intrikami? To nám prozradí až  díl tředí.

Jane Austenová
Catherine Austenová Hubbacková
Mladší sestra
díl II.
vydalo nakladatelství ČAS v roce 2011

(foto www.nakladatelstvicas.cz)
 

 


29.03.2012 - Julie Kolocová