Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Plzeň brázdí černá tramvaj...Úvodník: ... a chce zábavnou formou apelovat na cestující městské hromadné dopravy, aby nejezdili načerno. Je součástí unikátní vzdělávací akce nazvané "Nemám černé svědomí".

Článek:

Grafika, kterou akce užívá říká "I dnes můžete přestat jezdit načerno." Plzeňské městské dopravní podniky, a.s. /PMDP/ v ní apelují na svědomí těch, kdož jezdí či se pokoušejí jezdit bez platné jízdenky.

Dosud byli tito "černí" pasažéři za provinění proti dopravnímu řádu trestáni pokutou. Vedle represe teď jde o svérázný pokus o domluvu, který v České republice dosud nikdo nezkusil. PMDP mají spočítáno, že počet naplatících cestujících rok od roku stoupá - zatímco v roce 2010 činil 1,6 % už loni to bylo 2,13 % všech cestujících. Finanční ztráta PMDP činí ročně téměř 20 milionů korun.

Že nejde o maličkost svědčí údaje, které vedení PMDP sdělilo novinářům na tiskové konferenci. Za ztrátu způsobenou černými pasažéry by se se ročně dalo pořídit šest nových dvanáctimetrových autobusů nebo jeden tramvajový vůz typu Vario.

Akce "Nemám černé svědomí" odstartovala na apríla, nejde však o aprílový žert, ale o vážně míněný pokus zábavnou formou apelovat na slušné chování cestujících a těm slušným platícím poděkovat. Černá tramvaj bude jezdit šest měsíců na všech linkách. Ve vozech MHD budou cestující oslovováni například sloganem "Cvakají vám zuby strachy? - Cvakněte si lístek, ušetříte prachy!"

Těm nepoctivým cestujícím se pak ukáží všechna rizika a možné dopady jízdy na černo, které často nekončí jen uloženou pokutou, ale mohou vést až k exekucím a drastickým zásahům do hospodaření občanů a celých rodin. To rozhodně není cílem PMDP, které říkají: Nebudou-li černí pasažéři, nebudou ani pokuty a tudíž ani jejich vymáhání.
Foto: PMDP


07.04.2012 - Stanislav Polauf