Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Titanik: Poslední slovoÚvodník: U příležitosti 100. výročí první plavby a ztroskotání Titaniku, k němuž došlo 10.-15. dubna 1912, připravil National Geographic Channel (NGC) premiéru tří unikátních dokumentů: Titanik: Poslední slovo s Jamesem Cameronem; Záchrana Titaniku s Bobem Ballardem a Titanik: Případ uzavřen.

Článek:
V pondělí 9. dubna od 22 hodin se divákům NGC představí James Cameron, oscarový režisér, který z tragické havárie Titaniku udělal velkofilm s tržbami v řádu miliard dolarů. Spolu s týmem vědců bude pátrat po příčinách a okolnostech potopení nejznámější lodi světa a rovněž osvětlí, jakých faktických chyb se dopustil při natáčení svého veleúspěšného snímku a k jakým objevům došlo od jeho natočení před 15 lety. Jeho vášeň pro Titanik zcela vystihuje skutečnost, že v rámci příprav na natáčení provedl více než 10 ponorů k lodi, a také tvrzení, že „vždy toužil více po tom potopit se k vraku než natočit snímek“.
 
   V úterý 10. dubna se diváci NGC ve 22 hodin mohou těšit na zbrusu nový speciál s objevitelem Titaniku a dlouholetým spolupracovníkem National Geographic, Bobem Ballardem. Objevení Titaniku v roce 1985 vyřešilo jednu z největších záhad 20. století. Ale nyní, 100 let po ztroskotání majestátní lodi během její první plavby, se vrak ocitá v nebezpečí. Ve snaze zachránit svůj životní objev se Ballard vydává po stopách Titaniku ze Severního Irska do New Yorku, setká se s rodinami obětí a přeživších a zváží nejvýznamnější hrozby pro budoucnost proslulé lodi.
 
   Sérii premiér, jejichž ústředním tématem je celosvětově známá královská loď společnosti White Star Line, završí NGC ve středu 11. dubna ve 22 hodin pořadem Titanik: Případ uzavřen, v němž Tim Maltin představí zbrusu novou teorii událostí 14. a 15. dubna 1912, jež možná změní dosavadní vnímání okolností oné osudné noci.
 
   National Geographic Channel se těmito dokumenty připojuje k celosvětovému připomenutí jedné z nejzásadnějších událostí 20. století. Jak říká Bob Ballard: „Chtěl jsem být novodobým kapitánem Nemem a Titanik se pro mne stal celoživotní vášní. Mou současnou snahou je zabránit jeho poškozování, aby zde přetrval i nadcházejících sto let.“
 
   Další informace o jednotlivých pořadech, videa, fotografie, dobové zajímavosti i životopisy důležitých aktérů první a zároveň poslední plavby Titaniku naleznete na webových stránkách NGC: http://natgeotv.com/cz/titanik-100-vyroci.
 
   Dobové aktuality jsou několikrát denně zveřejňovány na zbrusu nové Twitter stránce www.twitter.com/ngccz nebo je naleznete na odkazu:
http://natgeotv.com/cz/titanik-ste-vyroci-twitter.

Zdroj: Jana Dobášová / Channels s.r.o.
07.04.2012 - redakce