Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Komu jde o české lesy?Úvodník: Kolem společnosti Lesy ČR se v poslední době strhla lavina spekulací. Jedna kauza stíhá druhou a aniž by se některá dořešila, už se objevují další. Tentokrát se v souvislosti s volnými financemi Lesů ČR objevují tvrzení, že Lesy ČR mají u společnosti Key Investments uloženo 6 miliard korun. Kde je pravda?

Článek: "Netuším, kde vzala média takovou informaci", diví se generální ředitel Lesů ČR Svatopluk Sýkora. "Finance ve výši cca 80 milionů korun, které uvedená společnost v minulosti podniku spravovala, byly podniku vráceny v roce 2010 do poslední koruny včetně příslušných úroků. Poté byla spolupráce ukončena."
Dalším trnem v oku je hospodaření s volnými finančními prostředky.  "Navýšení finančního majetku LČR a jeho zhodnocení o částku 7,2 miliardy korun za pouhé 2 roky jasně dokládá, že podnik hospodaří s volnými finančními prostředky zodpovědně, dobře, úspěšně a efektivně, což se ne každému daří. K uváděným nepravdám o hospodaření LČR s volnými financemi nebo k pochybnostem při jejich správě lze jen uvést, že málokdo se může pochlubit takovým nárůstem a nadstandardním zhodnocením finančního majetku, jako Lesy ČR,“ pokračuje Svatopluk Sýkora.
 
Jako jeden z možných důvodů vedoucích k pochybnostem o správném hospodaření Lesů ČR může být jmenování Pavla &Skváry do funkce "správní ředitel Lesů ČR", který tak dohlíží na mnohamiliardový majetek podniku. Pavel &Skvára totiž za sebou nemá zrovna minulost, která by poukazovala na schopnost rozumného hospodaření. Pracoval jako bývalý místopředseda Státní správy hmotných rezerv a náměstek Petra Bendla (ODS) na ministerstvu dopravy. V září 2006 si jej k sobě vzal jako náměstka Aleš Řebíček (ODS), aby seškrtal výdaje za právní služby a posoudil smlouvy s rakouskou společností Kapsch na elektronické dálniční mýtné. &Skvára ale v úřadě dlouho nevydržel: ministr jej odvolal už zkraje roku 2007. Mimochodem; smlouvy se nezměnily a honoráře advokátům stouply o desítky milionů. Bezprizorní ale jednatřicetiletý právník po roce 2007 nezůstal. Místo v dozorčí radě Českých aerolinií, kam jej Řebíček vyslal, mu trojkoaliční kabinet ponechal až dosud. &Skvára také v minulosti vedl kabinet ministra pro místní rozvoj za Pavla Němce (US) v době, kdy se na úřadu utrácely stovky tisíc za drahý alkohol a květiny, aniž by bylo jasné, komu jsou určeny.

Foto: wikipedia.org


08.04.2012 - Aneta Šimonková