Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - ImpresionistéÚvodník: Sue Roeová je autorkou celé řady knih. Patří mezi ně jak romány, tak sbírka básní nebo například autobiografie velšské malířky Gwen John. Nyní má český čtenář možnost setkat se s barvitým příběhem osudů výtvarných velikánů. I když jde vlastně i o literaturu faktu, čteme poutavě zpracované životní cesty tolik odlišných, přesto spojených osobností. Hlavním tématem jsou impresionisté.  

Článek:
A tak se do rukou čtenářů, kteří se zajímají o výtvarné umění nebo rádi putují po stopách velkých osobností, nyní dostává velmi zajímavá kniha Impresionisté – soukromé životy/Kaleidoskop lásek i nelásek, bídy a hýření.

Již podle samotného titulu vidíme, kam nás její řádky zanesou. Ale konkrétněji. Jsme v Paříži 19. století a prožíváme lásky, úspěch i neúspěchy nejvýznamnějších impresionistů. Snadněji pak porozumíme jejich malbám a rádi se probíráme nitkami příběhů těchto velikánů.
Kniha je nádherným prolnutím vědeckého pohledu na danou tematiku s osobitým vypravěčským stylem. Dostaneme se do pařížských ateliérů, kde Monet v dobře padnoucím obleku s módními krajkovými manžetami žertoval se spolužačkou slovy: „Já spím pouze s vévodkyněmi nebo služkami. Nejraději se služkami vévodkyň.“  A kde byl Renoir učitelem varován, aby proboha nepoužíval svůj oblíbený ponurý odstín červeně: „Doufám, že se nechcete proměnit v dalšího Delacroixe!“ Tady se Alfred Sisley zamiloval do půvabné o pět let starší dívky, jejíž tvář jej inspirovala po zbytek let. Ti tři se okamžitě spřátelili. Renoire a Monet spolu dokonce bydleli, dělili se o nájem, přivydělávali portrétováním. Všechny peníze šly na nájem, topení, a tak byly jejich nejčastějším jídlem vařené fazole. Monet prý občas využíval svého šarmu a vždy přemluvil některého z majitelů restaurací. Večeřívali potom s úsměvem i lanýže.
V té době se ještě Cézanne učil spolu s Pissarem v jiném ateliéru , ale zanedlouho se všichni seznamují a přibyde k nim i Bazille.  To se již všichni připravují na očekávaný prestižní Salón. Jak budou přijati? Přijme akademie, ale i veřejnost jejich mnohdy na tehdejší dobu odvážné způsoby malby?

Naladila jsem-li vás příjemně a jste-li zvědaví, jakými cestičkami se přátelé velikáni budou dále ubírat, neváhejte.  Tato kniha rozhodně patří do vaší knihovny.  

Sue Roeová
Impresionisté
jejich životní příběhy/Kaleidoskop lásek i nelásek, bídy a hýření
vydalo nakladatelství Metafora v roce 2012
(foto www. metafora.cz)
 

 


06.05.2012 - Julie Kolocová