Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Provinilé slastiÚvodník: Nakladatelství Epocha přichází s prvním dílem série nabité upírskou tematikou. Po něm se můžeme těšit na další Cirkus prokletých, Modrý měsíc a Obsidiánový motýl. Jsme u románu H. Hamiltonové  Provinilé slasti. Slibuje mnohé, napětí, lehtivou erotiku a dnes tolik populární vampirismus. 

Článek: Laurell H. Hamiltonová se narodila v roce 1963 a žije ve státě Indiana. Její první literární kroky patřily povídkám a fantasy románům. Fanoušci dnes kultovního seriálu Star Trek znají její dvě knihy z tohoto prostředí Next Generation a a RPG hry Ravenloft.
Ale jejím doposud největším čtenářským ohlasem se pyšní série vampirické tematiky. Nám se do rukou dostal jejich další díl pod názvem Provinilé slasti. Po celém světě se v šestnácti jazycích vydalo přes šest milonů výtisků. Knihy byly zpracovány i komiksem. V čem tkví jejich úspěch?

Ústřední hrdinkou celé série je lovkyně upírů Anita Blakeová.
...Odstrčila jsem ho dozadu, pryč od sebe. "Sakra! Tys mě kousnul!" Měl zamlžený, nezaostřený pohled. Na spodním rtu mu ulpěla karmínová kapka.
Sáhla jsem si na krk a na ruce mi zůstala krev ze rtů. "K čertu s tebou!"
Olízl si mou krev ze rtů...


I tato krátká ukázka nám dokáže částečně odpovědět. Napětí vybudované na mrazení z neznáma, silný dějový spád nebržděný popisností, jasná a předvídatelná linie. Víme, kdy a čeho se bát, samozřejmostí jsou "překvapení", ovšem s klasickým šťastným koncem, kdy hrdinka přežije, aby mohla jít dalšími díly dál. Nechybí lehká erotika, prvky detektivky. Ocitáme se v blíže neurčené budoucnosti amerického velkoměsta, kde žijí mrtví, živí i neživí. Střet těchto světů je hlavním námětem.

Příznivcům tohoto žánru uvedený román spolu s dalšími díly nelze nedoporučit. Vyjet si s takovou knihou na víkend do poklidného, neřku-li zastrčeného koutu našeho světa, může být skvělým dobrodružstvím. Ale v tom případě je výbava esencí z česneku nezbytná.

Laurell H. Hamiltonová
Provinilé slasti
vydalo nakladatelství Epocha v roce 2012
(foto www.epocha.cz)


31.05.2012 - Julie Kolocová