Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Kde se vzala záhada Jana Tleskače?



Úvodník: Určitě ho znáte, i když se vám ho možná nikdy nepodařilo osvobodit. Říká se mu ježek v kleci a náruživý čtenáři Foglarovek vám z hlavy odříkají návod, jak ho dostat ven. Legendární autor Rychlých šípů, Jaroslav Foglar, ale jeho duchovním otcem zdaleka není…

Článek:
7. dubna roku 1896 donese na pensylvánský patentový úřad Clarence Worrall nákres dvou destiček spojených čtyřmi tyčkami. Uprostřed díla trčí uvězněná  ostnatá koule. Připomíná ježka. Patent najdete v archivech pod číslem 558 009. Roku 1903 jsou patentové úřady na roztrhání.

Přijímají další vylepšené patenty na ježka v kleci. A to nejen v USA, ale i Japonsku! Obě země se triumfují v pokroku. Spojené státy nechtějí být pozadu, a tak roku 1907 podávají na patentový úřad návrhy na další „zlepšováky“.

Jak vypadá nový ježek? Namísto hranatého vězení má pohledný válec. Finální podoba ale nespadne do klína ani vynálezcům z USA, ani Japoncům. Za vším hledejme Čecha. Ano, Jaroslav Foglar (1907–1999) má na vývoji ježka zásadní podíl – ale rozhodně není jeho vynálezcem, jak se často říká.

Foglarovův podíl je ale neméně geniální. Inovace tkví v tajné zprávě ukryté ve šroubovacím těle ježka! První modely s foglarovskými motáky uvnitř se vyrobí právě u nás, a to v Roudnici nad Labem. Od 70. let se vyrábí sérioví ježci i z plastu. Fandové ale samozřejmě mohou sáhnout po přesných replikách jako vystřižených ze Stínadel. 



ikonka: wikipedia


17.05.2012 - Michaela Wilhelmová