Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Živá plzeňská kultura I.Úvodník: V Plzni to vře. Plzeňský "kotel" vaří. Nejen ten hokejový a fotbalový, kde oba týmy patří k nejlepším v republice a fanoušci k nejslušnějším. Týká se to i kultury, kde je ohrožen hrdý titul "město kultury 2015" protože na realizaci velkolepých a bohulibých plánů najednou chybějí peníze. To však neznamená, že plzeňská kutura je mrtvá. Opak je pravdou.

Článek:  

Zatímco jinde je v parném létě mrtvo Plzeň žije - žije kulturou. Z celé plejády akcí vás seznámíme se dvěma zásadními projekty, které - jak věříme - dokáží zaujmout nejen místní veřejnost ale mohou přitáhnout i řadu zájemců odjinud. Nabízejí lákavé menu a - což je mimořádně příjemné - jsou ve většině případů pro zájemce zdarma.

Festival ŽIVÁ ULICE

Jde o multižánrový festival s podtitulerm Plzeňská setkání. Navazuje na tradiční plzeňskou akci festivalu s názvem NA ULICI (dříve Jazz na ulici, Struny na ulici či Divadlo na ulici), která se koná již řadu let za velkého zájmu publika právě v horkých letních měsících, jak to dokládají níže uvedené fotografie. Tentokrát nepůjde o jeden či dva týdny soustředěných kulturních aktivit, ale akce budou rozloženy na dobu od 23. června až do 9. září. Šestnáct dní v tomto období bude patřit milovníkům předních českých a slovenských kapel a divadel, zapomenuto nebude ani na ty nejmenší.

"Síla ŽIVÉ ULICE je v její barevnosti a otevřenosti. Vytvoříme místo pro setkávání. Vytvoříme místo bez bariér. Pro setkávání sousedů, přátel, místo pro rodiny s dětmi," říká ředitel festivalu Jakub Vedral ze sdružení ART Prometheus, o.s., které vyhrálo grantové řízení a má za sebou desetiletí divadelních a outdoorových projektů po celé Evropě i mimo ni. K hudební dramaturgii přizvali Davida Gaydečku z festivalu United Islands České spořitelny. Pod jejich režií si lidé poslechnou více než 60 koncertů, mezi nimiž nebudou chybět interpreti jako Taxmeni, The Prostitutes, Čankišou, Republic od Two, Please The Trees, The Colorblinds, Gulo Čar, Bitumen Beat, ani lety prověření hudebníci Jan Burian s Lenkou Dusilovou, Peter Lipa, Michal Pavlíček s Monikou Načevou, Luboš Andršt s jeho Blues Bandem a mnoho dalších. Plzeňská scéna bude u toho také a mezi potvrzenými jsou Znouzectnost, Tlaskač či Rubiano. A nezapomene se ani na zahraničí - přijede třeba Baron Bane ze Švédska nebo Canja Rave z Brazilie. Navíc pak si na festivalu budou moci zahrát jednotlivci i skupiny, které vyberou posluchači ze soutěže, vyhlášené pořadateli pro začínající talenty.

"S úctou k tradici a s precizností nám vlastní chceme do západočeské metropole přivést hudbu, divadlo a další aktivity na mezinárodní úrovni," říká David Gaydečka a dodává: "Náměstí a parky v Plzni chceme proměnit na jedno velké jeviště tak, jak tomu činíme s největším festivalem puličního divadla Za dveřmi či doprovodným programem hudebního gestivalu United Islands. Obě akce již několik let dělají letní nudu v Praze minulostí. Přesně tak bychom chtěli letní Plzeň proměnit v pulzující kulturní centrum."

Podrobnější program a další informace najdou zájemci na webových stránkách festivalu www.zivaulice.eu případně www.artprometheus.cz.

Celý festival je zdarma, takže je možno přijet. Plzeň má dostatek ubytovacích možností a pokud jde o tzv. batůžkáře i o ty bude postaráno. 16 dní v průběhu tří měsíců plných hudebního, divadelního i doprovodného programu (na př. připravuje se gurmánská slavnost Festival polévky) rozhodně bude stát za to. Po deset dní bude navíc v městských parcích k dispozici zvuková aparatura, která nechá zaznít vašim hlasům a vašim myšlenkám, pokud je bude chtít veřejně prezentovat v rámci kulturního HYDE PARKU.

O jiné kulturní aktivitě Plzně nazvané LÉTO V MĚŠŤANSKÉ BESEDĚ zase příště.
Foto: naulici.cz, plzen.eu

02.06.2012 - Stanislav Polauf