Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Mladí romanticiÚvodník: Byron, Shelley, Keats...jejich jména dobře známe, víme ale také, jak žili? Pohled do osudů i duší slavných anglických básníků 19. st. Po zajímavých řádcích o impresionistech přichází nakladatelství Metafora s dalším titulem, jsou tu romantici.

Článek:
Řada populárně naučných knih se rozrostla o další oblast umění. Po výtvarnu, Impresionisté/jejich životní osudy(http://www.webmagazin.cz/index.php?stype=all&id=12271) , je tu slovesnost, ne ledajaká. Vůně dálek, doba hrdinů ochotných za čest a lásku položit život, obrazy neobvyklých krajin, zákoutí lidské duše a spousta dalšího z per mistrů lákají. U nás plují mraky nad borovým hájem, kde hrdliččin zve ku lásce čas, zatímco o kus dál, tam u jezera, se chystá píseň úplně jiná.
A ve světě?
Kapitánu Johnu Byronovi, přezdívanému "šílený Jack", a Catherine Gordonové se narodil syn. Svého otce téměř neznal, zato jeho poznal a zná celý svět. Vedle Shelleeyho vede vcelku poklidný život, i když by leckdo nemusel souhlasit. Jenže to pravděpodobně nic neví o tom, jak Shelley prudce vzplane láskou k Mary, a protože spolu s těmi dvěma uteče i její mladší sestra Jane a Shelley je přesvědčený volnomyšlenkář v oblasti nejen politické, je vedle něj co do "spořádanosti" Baron opravdové děťátko. Ovšem dokud nepronikneme pod pokličku lordova rodinného života. I kdyby byly zápisky v deníku jeho manželky Annabell pravdivé pouze z poloviny, hořkost plynoucí z těch řádků by stačila na celé moře. 
Vedle zmíněných velikánů poznáváme i osudy dnes méně známých literárních postav staré Anglie, jako byl např. Hunt, spolumajitel i šéfredaktor Examineru (populárních nezávislých novin). S ním navštívíme londýnskou věznici, kde jako politický vězeň vyšších kruhů měl svůj byteček s květovanými tapetami a žil svůj na vězně rozhodně pohodlný život s rodinou i přáteli.


Kniha Mladí romantici je příjemným společníkem pro toho, kdo se nespokojí pouze s dávno známými fakty, ale naopak rád vleze pod jejich povrch.
Je psaná svižným jazykem a lahodně znějící čistou češtinou. Dokáže nám pomoci proniknout do osudů těch, které známe pouze zdánlivě.

Mladí romantici
Daisy Hayová
vydalo nakladatelství Metafora v roce 2012
(foto www.metafora.cz)  
 
 


31.07.2012 - Julie Kolocová