Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Muzeum českého kubismu v domě U Černé Matky Boží končíÚvodník: Dům u Černé Matky Boží je vrcholné dílo české kubistické architektury. Nachází se na Starém Městě mezi Celetnou ulicí a Ovocným trhem. Název pochází od barokní sošky, která je umístěna na jeho průčelí. Dnes je v něm umístěno muzeum českého kubismu Národní galerie v Praze.

Článek: Již pouze do neděle 2. září 2012 lze navštívit Muzeum českého kubismu v domě U Černé Matky Boží v Praze.

Rozsahem nevelká, ale svým pojetím a kvalitou vystavených děl mimořádná expozice Národní galerie v Praze, rozložená do tří pater unikátního domu architekta Josefa Gočára, postaveného v letech 1911-1912, představuje úsilí českých malířů, sochařů, architektů a designérů vyrovnat se v letech 1910-1919 s tehdy nejnovějšími proudy světového umění. Obrazy Bohumila Kubišty, Emila Filly, Josefa Čapka, Antonína Procházky, Václava &Spály či Vincence Beneše, plastiky Otto Gutfreunda, nábytek z dílny Pavla Janáka a Vlastislava Hofmana, knižní grafika Vratislava Hugo Brunnera a dalších, architektonické modely a dokumentace slavných staveb české kubistické architektury spolu s četnými ukázkami užitého umění budou ještě tři týdny k vidění v jedinečném prostředí jedné z nejslavnějších kubistických staveb vůbec.

V budoucnosti Národní galerie v Praze soustředí stálou expozici umění 20. století v Čechách do Veletržního paláce, jehož rozlehlé prostory umožňují lepší využití sbírkových fondů a vystavení širšího a reprezentativnějšího výběru uměleckých děl včetně obrazů a soch českého kubismu. Dům U Černé Matky Boží, který jí nenáležel, uvolní Národní galerie v Praze po skončení životnosti expozice Muzea českého kubismu k dalšímu využití pro výstavní účely.17.08.2012 - Veronika Švarcová