Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Umění japonského meče: Prozkoumejte slabůstku Alfonse Muchy!



Úvodník: Běžný smrtelník ji zná hlavně z filmového plátna, třeba jako zbraň tarantinovské nevěsty ve snímku Kill Bill. Japonský meč, katana, ale není jen nahodilá, skvěle vybroušená zbraň. Každý její milimetr má hluboký smysl. Nezmeškejte jedinečnou šanci nahlédnout do tajů japonských mistrů meče! 

Článek:

Japonský meč reprezentuje světový unikátní fenomén z hlediska technologického, v současnosti je vnímán jako bidžucu tóken (umělecký meč) de facto umělecký předmět při absenci rozdílu mezi ,,vysokým" a užitým uměním v tradičním vnímání a úzce koresponduje i s původním japonským náboženstvím šintó (mimo jiné jako jedna z císařských insignií), buddhismem (např.formou rytin sánskrtských znaků bondži na čepelích, rituálními meči ken či votivními meči bónótó).

Lze směle říci, že se v nihontó jedná o skvělé vyjádření japonských národních ctností, preciznosti až maximalismu a kreativity. Ne nepodstatný je i rozměr kulturní a historický. Svět mečového příslušenství pak svými náměty reprezentuje duchovní svět středověkého a předmoderního Japonska, poezii, literaturu, mytologii,úzký vztah k přírodě, proměnám ročních dob.

Mezi vystavenými cubami (mečovými záštitami) se nachází několik položek ze sbírky prof. Lumíra Jisla, význačného orientalisty a badatele uvedené problematiky. Z mečového příslušenství tódógu je třeba zmínit význačnou kozuku, zhotovenou Kanó Nacuem.



V neposlední řadě je fenomén japonského meče v posledních letech velice populární i mimo Japonsko. Výstava si klade za cíl přiblížit tento fenomén i českému návštěvníkovi, a to na exemplářích velice vysoké kvality.

Mezi exponáty se nachází také meč wakizaši, vlastněný géniem secesní tvorby Alfonsem Muchou, poukazující na dlouhou tradici Japonsko-evropských vztahů. Zastoupeny jsou meče věhlasných mečířů, jako Bizen Jasumicu,Tanba no kami Jošimiči, Sengo Muramasa, Kawači daidžó Masahiro či Gassan, skutečným skvostem je osobní džingasa j.V. císaře Kómeie z držby rodu &Simazu.

Zajímavým způsobem bude prezentováno téma japonské středověké šogunátní policie a Kjótské policie &Sinsengumi, budované v moderním Japonsku po restauraci Meidži.

Výstava, jejímž odborným garantem je Česko-japonská společnost, představuje meče a mečové příslušenství z předních českých sbírek a je pod čestnou záštitou Japonského velvyslanectví.
 
Výstavu můžete navštívit od 7. září do 21. prosince v Muzeu policie ČR Ke Karlovu 1, 120 00 Praha 2 .

Doprovodný program:
8. 9. a 22. 9. od 14.00 hod. - Prohlídka výstavy s odborným komentářem
20. 9. od 16.00 hod. - přednáška "Historie a výroba japonského meče"
20. 9. od 17.00 hod. - Koncert klasické hudby evropských a japonských autorů



06.09.2012 - redakce