Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Synové hor - zapomenutý příběh hrdinů



Úvodník: Zasněžené hory vypadají mírumilovně. Bílé kopce našich největších hor se rozprostírají v zimních měsících všude kolem. Však přesuňme se na počátek dvacátého století, abychom poodhrnuli závěs, za kterým se skrývá tragický příběh Bohumila Hanče a Václava Vrbaty.

Článek: Hned první stránky knihy Synové hor poodhalí kraj, ve kterém se celý příběh (nejen příběh hrdinů, ale příběh celých Krkonoš) odehrává. Autor prozkoumává městečka v nížinách, podhorskou Jilemnici, šplhá po strmých svazích Benecka a popisuje místní krajinu. Těžkost života, hodně práce za málo peněz, neustálý boj s krutými zimními podmínkami. V tomto prostředí vyrůstal a žil tkadlec a lyžař Bohumil Hanč. Na jeho životním příběhu ztvárňuje spisovatel František Kožíšek nástrahy, které na horaly každoročně číhaly.
 
Plynulým způsobem je do textu zapracován také vznik českého lyžování s historickými událostmi a vysvětlivkami. Zásadní převraty zimního sportu zaznamenávají posun za českými hranicemi a kniha ukazuje propojení s českým vlastenectvím. Právě umocnění češství před neustálým germánským vlivem vedlo k rozvoji a vylepšení lyží a lyžařské turistiky u nás. Poutavý sloh vtahuje čtenáře do navazujícího příběhu okořeněného přímou řečí, detailními popisy míst i vykreslení zásadních postav. Jako stěžejní, i když vedlejší, postava vystupuje Jan Buchar, podkrkonošský učitel napomáhající české turistice a jejímu širšímu zájmu.
 
„Plakali všichni muži kolem. Vzpomínka na Hanče živého, dobrého, veselého, na Hanče, který sem za nimi včera z domu utekl a který ženě, čekající dítě, slíbil, že už nebude závodit, ta vzpomínka byla stále s nimi.“ (strana 56)
 
Páteří knihy se samozřejmě stal tragický příběh dvou kamarádů – Bohumila Hanče a Václava Vrbaty. Však zprvu příběh nastiňuje jejich vřelé přátelství, nahlédneme do jejich životů a porozumíme Hančovi jako silné pomáhající osobnosti, vlastenci, který oplývá nadáním pro lyžařství. Reflektuje všechny Hančovy úspěchy, závody na krátkou i dlouhou trať a popisem čtenáře (ať se v tematice orientuje více či méně) vtahuje do děje i do historické souvislosti rozvijícího se sportu. Autor se popral s veškerými historickými momenty, v zásadě se stále pohybujeme mezi roky 1910 až 1913, kdy se stává důležitým faktorem politická scéna Rakouska-Uherska, balkánských bojů, kterých se samotný Hanč zúčastnil a psal si zde deník.
 
Kniha plynule a poutavě vypráví příběh, který by se dal doporučit pro zpříjemnění podzimního večera u krbu, ale také pro čtenáře, kteří se zabývají historií českého národa či dějinami sportu. Dokumentární příloha obsahující fotky, dobové zprávy i rozhovor dokresluje podstatné části tragédie, která se stala 24. března 1913.
 
Synové hor
František Kožíšek
Edice Hlasy dávné i současné
nakladatelství: M&V
 
Foto: WAMAK.COM    

30.08.2012 - Adriana Semlová