Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Na Karla Plíhala připíjejí genetici - Až do DNA!!!Úvodník: Karel Plíhal se již dlouhé roky drží na špičce české folkové scény.
Svými vtipnými a trefnými texty na sebe upoutává nejen na pódiu, ale také přes řádky v knize sebraných krátkých básní s názvem Jako cool v plotě.Článek: Hned po přečtení několika prvních veršů se dostáváme do známého světa. Od začátku nás provází promyšlená hra se slovy, která autor vybírá z moderního světa a kombinuje je s notoricky známými pojmenováními. Čtenář, který se již s texty písní Karla Plíhala více seznámil, ihned pozná lehký styl i v jeho krátkých rýmech, kterými často na svých koncertních vystoupeních prokládá písně. Pro čtenáře, který na Plíhalův styl natrefil poprvé, se čtení stává objevováním nového pohledu na všední dny.
 
„V metru skončil velký lov,
revizor je nadšený.
Ve stanici Kačerov
kasíruje kačeny.
Každá druhá z osmi kačen,
měla lístek neoznačen.“

 
Ve většině případech jsou básně vystavěny do jedné čtyřveršové strofy a v posledním řádku či konečném rýmu vyvstává pointa či humorná hříčka se slovy. Jiné se skládají například z jedné věty o několika slovech „Inzerát: Kocour hledá kočku. Zn. Žijeme jen sedmkrát.“ Autor si pohrává s vyznačováním slov velkými písmeny. U některých básní je k vysvětlení důležitý její název, u jiných pojmenování úplně chybí.
 
„Děti si na školní
besídku,
přinesly lahvovou
desítku.
(Vánoční besídka)“

 
Karel Plíhal svou poetikou dokáže zpříjemnit chvilky při čtení jeho sbírky, čtenář se zamýšlí nad jeho velkou slovní zásobou. Ukazuje, že čeština je mu velmi blízká, ovládá ji a dokáže z každodenní, všem známé situace vykreslit nevšední obraz plný neotřepaného žertu. Sbírka se může číst jako malé básnické dílko, stejně tak jako knížka vtipu. Knihu doplnil svými ilustracemi Miroslav Barták.
 
Jako cool v plotě
Karel Plíhal
Inspiracek 2006

Foto: knihy.abz.cz

10.09.2012 - Adriana Semlová