Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Berounské kocháníÚvodník: Jako vůně a chuť burčáku je symbolem konce léta, tak i berounské hrnčířské trhy jsou příjemným okamžikem blížícího se podzimu. Již 16-tým rokem se sešli mistři umělci nejen z České republiky, aby vytvořili jedinečnou atmosféru plnou krásně neodolatelných výrobků.

Článek: Na soutoku řek Berounky a Litavky, obklopeno krásnými lesy a blízko vyhledávaným turistickým cílům, leží královské město Beroun, dějiště každoročně pořádaných Hrnčířských trhů.

            
                                  

Letos připadly tyto trhy na 8. a 9. září.

Samotné město má výhodnou polohu pouhých 30 kilometrů od Prahy a rozkládá se na spojnici mezi hlavním městem a Plzní. Navíc díky bezprostřední blízkosti dvou nádherných chráněných krajinných oblastí Český kras a Křivoklátsko se stává výhodným východiskem mnoha turistických tras.

Co ale každoročně táhne do Berouna tisíce návštěvníku a stovky prodávajících, jsou trhy s keramikou. Tradice její výroby sahá hluboko do historie. Již na počátku 14. století se o berounské keramice mluvilo s respektem.
Hrdí na minulost svého města, berounští radní nechtěli nechat tradici hrnčířského umění zemřít. Spojili se s výtvarníkem Vladimírem Izbickým a výsledek jejich spolupráce na sebe nenechal dlouho čekat - od roku 1997 se na podzim scházejí v Berouně hrnčíři z celé republiky na hrnčířských trzích a pro veliký úspěch i na jaře, kdy k sobě přibírají různorodé zástupce řemesel.
Ani letošní rok tomu nebylo výjimkou, 16. ročník Hrnčířských trhů se uskutečnil tento víkend. Na pestrou akci se pravidelně sjeli nejen Češi, ale i zahraniční příznivci keramiky, lidových řemesel a příjemné atmosféry, která již tradičně Husovo náměstí každý rok pohltí.
Na své si přišli i milovníci folklóru, dobrého jídla a pití.

 


    

                                          

                             

                                       

12.09.2012 - Veronika Švarcová