Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Tajný deník Anny Boleynové



Úvodník: Tajný deník Anny Boleynové je tím typem beletrie, která nejen pobaví, ale i vzdělává. Jedná se o skutečný příběh s reálným pozadím, ale se smyšlenými detaily. Americká autorka Robin Maxwell sbírala podklady k sepsání knihy šest let, což se na díle významně odrazilo. Ke kreativně popsaným faktům autorka přidala v podstatě „jen“ právě dotyčný deník a psychologický profil postav.

Článek: Hlavní postavy jsou dvě: Anna Boleynová a její již dospělá dcera Alžběta. Knihu tento výběr hrdinek tříští na dvě dějové linie. První se odehrává na začátku vlády Alžběty I., druhá retrospektivně prostřednictvím deníku Anny Boleynové, který se Alžbětě dostane do ruky.
 
Deník matky, jež byla popravena v Alžbětině útlém věku, má pro tuto mladou královnu obrovský osobní i panovnický význam. Díky němu Alžběta nejen že pochopí, jak si má udržet moc a jaké slabiny má její ženská vláda, ale především pochopí matčino jednání. Z tohoto pohledu se jedná o srdcedryvný příběh matky a dcery, které neměly dost času se poznat a citliví jedinci si nad ním zajisté popláčou.
 
Díky úžasné psychologické sondě ve zpracování Robin Maxwell se blíž představě o Annině charakteru dostane nejen Alžběta, ale i samotný čtenář. Nabízí se mu tu příběh ženy, která neměla příliš velkou možnost volby a zkrátka jen využila příležitosti, která se jí nabízela. Byla za to také velmi krutě potrestána, opovržením a nakonec kvůli liknavosti svého muže a krále Jindřicha VIII. také smrtí. Zlom v Jindřichově chování je dokonce tak neuvěřitelný, že nebýt postaven na reálném základě, dal by se tento známý příběh lásky a nenávisti považovat za výplod fantazie ukřivděné feministky.
 
Stylisticky se jedná o velice čtivý, uhlazený text. Žádné zbrklé spěchání v ději, ale klasické  popisy niterních prožitků postav a především jejich výborně zpracovaná psychologie. Pokud se mám snažit najít nějaký nedostatek, pak je to takový, který pro někoho může být i předností: příliš mnoho podrobností. Svědčí o důkladném studiu materiálu, na beletrii se tu však objevuje snad až příliš jmen, která nejsou vždy podstatná. Celkový dojem to však rozhodně nepokazí, nedějepisci holt občas nějaké to jméno s čistým svědomím zapomenou. Knihu rozhodně doporučuji a uděluji plných deset z deseti.
 
 
Robin Maxwell, Tajný deník Anny Boleynové
(překlad: Blažena Kukulišová)
Alpress, 2012 (druhé vydání)
 

30.09.2012 - Renata Šindelářová