Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Dobytí říše AztékůÚvodník: Když &Spanělé procházeli ulicemi Tenochtitlanu, "města snů", neskrývali svůj údiv. Aztékové dokázali bez ohledu na rozlohu a počet obyvatel zachovat pozoruhodnou symetrii zástavby a vtisknout metropoli harmonický ráz. Mohutné chrámy, rozlehlé paláce, udržované zahrady, bazény, náměstí,...

Článek: Pavel Vodička
Dobytí říše Aztéků - Tažení Hernána Cortése v letech 1519 - 1521


Pod tímto názvem právě vychází v nakladatelství Epocha  velice poutavý populárně naučný titul.
Za současným českým autorem Pavlem Vodičkou je již více titulů. Ráda bych vyzdvihla ten, který v roce 2010 získal hlavní cenu Miroslava Ivanova za literaturu faktu. Byla jím kniha Kavalíři, puritáni, královrazi (2009).


Dobytí říše Aztéků je kultivovaným putováním po stopách civilizace, která má stále čím překvapovat.
Seznámí čtenáře stručně s historií, dojde i na báje o vzniku tohoto národa. Zajímavostmi se jenom hemží. To, že měli Aztékové vyspělou kulturu, ví téměř každý. Jejich stavby plní fotografie internetových vyhledavačů plnými doušky, ale já již díky téhle knize vím daleko víc. Tak třeba - v oblize měli červenou barvu, pro barvení bavlny ji získávali z larev žijících na kaktusech. Nebo - z kakaových bobů našlehaných ve vodě s kukuřičnou moukou připravovali nápoj ochucený někdy vanilkou a medem, jindy pepřem nebo pálivými papričkami. Byla to však luxusní pochoutka, kterou si mohli popřát pouze urození jedinci.
To a mnohem víc prozrazuje první kapitola Vládcové Anahuacu. 

Další kapitoly už probírají dobyvatele a nejsou o nic méně zajímavé.

Text doplňují mapky, fotografie včetně chronologie hlavních událostí.
Suma sumárum je to velice zdařilý titul.

Ráda bych ještě zmínila, že se jedná o další krůček edice Polozapomenuté války. Ta celá stojí za povšimnutí čtenáře, kterému je blízká historie.


(foto www. epocha.cz)

Pavel Vodička
Dobytí říše Aztéků
Tažení Hernána Cortéze v letech 1519 - 1525
vydalo nakladatelství Epocha v roce 2012


11.10.2012 - Julie Kolocová