Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Vánoce. Čas rozjímání. Nejlépe i s dobrou hudbou v bazilice svatého Jakuba



Úvodník: K sváteční atmosféře vánočních a novoročních oslav v Praze přispějí dva slavnostní koncerty, které v bazilice sv. Jakuba již tradičně pořádá společenství Audite Organum. Na prvním z nich, konaném ve středu 26. 12. od 16.00 hodin, zazní v podání smíšeného pěveckého sboru ORFEJ české i světové renesanční koledy, vánoční pastorely a nesmrtelná hudba J. S. Bacha.

Článek: Nový rok přivítají v úterý 1. 1. od 16.00 zářivé tóny varhan a trubky v podání Ireny Chřibkové a trumpetisty Jana Vernera.


Společenství Svatojakubské Audite Organum (Poslouchejte varhany) připravilo pro příznivce vážné a duchovní hudby znamenitý program, který spolu s vánočně vyzdobeným interiérem baziliky umocní slavnostní atmosféru letošních svátků.

Irena Chřibková, titulární varhanice a zakladatelka společenství ke koncertům říká: „Hudba vnáší do lidských srdcí radost a do našich duší pokoj. Oslavme tedy hudbou v naší nádherné svatojakubské bazilice i narození Ježíška a příchod nového roku.“

 
Koncert na Boží hod – 26. 12. 2012 od 16.00 hod.

Během koncertu, jehož program ocení nejen příznivci duchovní hudby ale i rodiny s dětmi, zazní v podání smíšeného sboru Orfej pestré pásmo koled různých národů. Chybět nebudou ani rozkošné pastorely českých mistrů, rokokové francouzské vánoční variace či skladby J. S. Bacha. Vrcholem večera bude virtuózní Finál z pera nevidomého francouzského skladatele Louise Vierna.

Novoroční koncert – 1. 1. 2013 od 16.00 hod.

Všech 8 277 píšťal svatojakubských varhan se na Nový rok rozzáří v sólových skladbách německého vrcholného baroka a francouzského romantismu. Nadpozemské zážitky posluchačům přichystá trumpetista Jan Verner, který spolu s varhanicí Irenou Chřibkovou zahraje výběr barokních skladeb od Telemanna, Händela a Bacha. Posluchači se mohou těšit také na líbeznou Mariánskou muziku českého mistra Adama Michny z Otradovic a několik svěžích dílek od Jana Křtitele Kuchaře.



Vstupenky (za 320/100 Kč) jsou k dostání v síti prodejen TICKETPORTAL (www.ticketportal.cz) a VIA MUSICA (www.pragueticketoffice.com) nebo v místě konání koncertu hodinu před jeho začátkem.
 



Svatojakubské varhany
Svatojakubské varhany jsou se svými 4 manuály, 91 znějícími rejstříky (hlasy) a 8 277 píšťalami největší v Praze a po varhanách olomouckého chrámu svatého Mořice jsou druhé největší v České republice. Jejich zvukové spektrum lze přirovnat k velkému symfonickému orchestru s více než 90 hudebníky. Původ nástroje spadá do počátku 18. století. Překrásně zdobenou varhanní barokní skříň od Abraháma Starka z Lokte mohou návštěvníci baziliky obdivovat dodnes.
Hrací stůl varhan prošel v roce 2011 rozsáhlou modernizací, která svatojakubské varhany pozvedla na světovou úroveň. Nově instalované paměťové zařízení je schopné zaznamenávat a uchovávat velké množství dat. Interpret si tak může předem připravit až 4000 barevných možností a sám je během hry ovládat.


Zdroj: Vendula Kosíková



17.12.2012 - redakce