Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Krátká zpráva o dlouhých minutách



Úvodník: Jsou připraveni na nejnezvyklejší jména, nic je nemůže překvapit: neboť jakkoli jinak chtějí být šetrní také v prožívání věcí, přece se v tomto městě oddávají bezstarostně nejpřehnanějším možnostem.

Článek: Když se spojí mistrná ruka kreslíře s rukou vládnoucí mistrně i textům, pak může vzniknout přednádherná kniha. Může? Dokonce vznikla.

Nakladatelství Dokořán předkládá právě jednu takovou.

Helena Wernischová - Krátká zpráva o dlouhých minutách 
V adventní čas přichází jako na zavolanou. Komu je blízké výtvarné umění spolu s literárním, má možnost zasednou při vůni svíček, zapnout naplno topení a ponořit se do tajemných zákoutí autorky. A není jich málo.
 Na první pohled jemné kresby nás vtáhnou do bizarního světa, kterým mnohdy proplouváme, aniž bychom to tušili. Černobílé ladění podtrhuje atmosféru šitou na míru citlivým romantikům včetně těch, kteří ostentativně prohlašují: "To se nás netýká! K tomu máme daleko!" Přitom jak blízko jsme.

Někde kresby doplňují text a jsou jakoby naokraj. Tak je tomu v první části nazvané Sny. I my je máme. Tyhle jsou třeba o středověkých hradech, marné snaze uniknout, o muži v kápi nebo o vytoužené chvilce štěstí. 
Jinde je to přesně naopak. Obrazy dominují a zdánlivě na okraji jsou krátké texty. Doslova krátké zprávy o dlouhých minutách. Čas se totiž zastaví v našich myšlenkách. Hledáme pojítko s představami autorky. Budou-li totožné, nás netrápí. Stejně se tam někde v dáli potkáme. Třeba u lodičky plující si v klidné vodě. Kdo ji řídí? Sádrový trpaslík! A jak dobře. Pod vousy mu jistě raší úsměv, vedle něj se pohupuje prut se zvonečky. Kéž by to takhle zvonilo i v našich životech. Jak se má, ten trpaslík.

Po dlouhé době mě oslovila i předmluva. Napsal ji Václav Cílek a já si dovolím citovat. ...Co vlastně máme z toho, že se na podobné obrázky díváme? Myslím, že si tím budujeme spoje ve vlastní hlavě, že skrze linii lépe rozumíme textu a text si dovedeme lépe představit jako obraz a že nejsilnější jsou buď obrazy absolutní krásy jako třeba u italské renesance, anebo z bizarních, nedůvěryhodných a trochu luciferských pomezí mýtů a básní.
S tím mohu jenom souhlasit.  


Helena Wernischová
Krátká zpráva o dlouhých minutách
vydalo nakladatelství Dokořán v roce 2012

 



(foto www.dokoran.cz)


15.01.2013 - Julie Kolocová