Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Gabriela Demeterová bojuje za klasikuÚvodník: Gabriela Demeterová opět přichází s originálním projektem na podporu osvěty v oblasti klasické hudby, a to propojením dvou hudebních velmocí - České republiky a Německa. V historii se české a německé země vždy podporovaly, ovlivňovaly a doplňovaly.

Článek: Řady významných německých a českých mecenášů z řad šlechtických rodů podporovaly vyjímečně talentované hudebníky a umožnili jim tak vysoce profesionální vzdělání. S odkazem na tuto fúzi minulosti proto přichází Gabriela Demeterová se sérií exkluzivních houslových recitálů, které proběhnou v různých městech po celé České republice.
 
Hlavní myšlenkou a obsahem recitálů s názvem ” Ludwig van Beethoven – Hudba a duše génia” bude přiblížit českému obecenstvu v netradičním pojetí  jednoho z největších gigantů světové klasické hudby, jeho slavné sonáty pro housle a klavír, ale také jeho duši a lidský rozměr v dochované soukromé korespondenci interpretované neopakovatelným způsobem vynikajícím divadelním a filmovým hercem Marianem Rodenem, kterého Gabriela Demeterová přizvala exkluzivně ke spolupráci právě v rámci tohoto cyklu houslových recitalů. Slavné houslové sonáty se tak stanou  melodramem, který poodhalí pravou tvář L. v. Beethovena.

Gabriela Demeterová po projektech, které v minulosti prezentovaly hudbu W. A. Mozarta, H. I. F. Bibera, či nyní vydané CD s kompletní nahrávkou cyklu Opella Ecclesiastica českého barokního skladatele J. A. Plánického, přichází s hudbou, která se dotýká  klasicismu a předznamenává romantismu. Svou osobitou interpretací a vyjímečnými hosty zprostředkuje českému publiku nádheru a nesmrtelnost hudby tohoto německého velikána, který dodnes ovlivňuje lidstvo na celé planetě. Gabriela Demeterová se věnuje intenzivnímu studiu tohoto autora již mnoho let. Klavírním partnerem  v rámci recitálů , na kterých zazní i slavná Kreutzerova sonáta L. v. Beethovena, jí bude Luděk &Sabaka a Nora &Skuta.
 
Marian Roden
Marian Roden pochází z rozsáhlé herecké rodiny. Vnuk Karla Rodena, syn Karla Rodena a o dva roky mladší bratr Karla Rodena absolvoval v roce 1995 konzervatoř Jaroslava Ježka v Praze. Je  skvělým hercem především divadelním, ale má za sebou i zajímavé role televizní, v televizních filmech (Maryška, Křišťálek meč...) i seriálech (Život na zámku, &Sípková Růženka, Letiště, Strážce duší)ale i na filmovém plátně (Oběti a vrazi, Kanárská spojka, Vaterland - Lovecký deník, Kytice, naposledy v Jakubiskově historickém velkofilmu Báthory a Bobule, 2Bobule, Perfidia). Zvlášť pro ztvárnění historických postav má ostatně mnohé předpoklady vycházející i z jeho vznešených zálib. Celý život je milovníkem koní a loveckých psů.
                                                    
Se svými koňmi veřejně vystupuje v rámci různých akcí spojených s jezdectvím. Marian Roden je také vynikajícím drezůrním jezdcem, věnuje se profesionálně královské drezůrní disciplině kür, která představuje vrchol klasického jezdeckého umění.
 
Luděk &Sabaka
Luděk &Sabaka na sebe upozornil již v dětství vítězstvím v mezinárodní soutěži "Virtuosi per Musica di Pianoforte". Během studia na Pražské konzervatoři v oborech klavír a skladba získal laureátské tituly ve většině významných československých soutěží. Na AMU se začal soustavně věnovat komorní hře, jeho repertoár v tomto směru je rozsáhlý. Vystupuje s řadou předních zahraničních i domácích umělců, pravidelně spolupracuje s Českou televizí a Českým rozhlasem. Pedagogicky působí od roku 2003 na Konzervatoři v Plzni, v letech 1989 – 2009 též působil na Konzervatoři v Praze. Počínaje školním rokem 2009 – 2010 vyučuje na pobočce ZU&S v Sázavě, na jejímž založení se spolupodílel.
 
 
 12.01.2013 - redakce