Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Talentovaný klavírista Jonathan Biss oživí Schumannův odkaz



Úvodník: Americký klavírista s neoddiskutovatelným talentem, který je po právu řazen mezi hudební elitu, Jonathan Biss, se stane hostem dalšího koncertu Pražské komorní filharmonie ve Dvořákově síni Rudolfina.

Článek: Pátý koncert Orchestrálního cyklu tohoto předního tělesa, jenž se uskuteční ve středu 23. ledna, zve na trojici skladeb od Albana Berga, Roberta Schumanna a Ludwiga van Beethovena, přičemž zanícená klavírní hra v Bissově podání rozezvučí majestátné prostory během Schumannova Koncertu pro klavír a orchestr a moll. Profesionální výkony orchestru i vynikajícího sólisty si budou moci posluchači vychutnat ve středu 23. ledna pod taktovkou uznávaného šéfdirigenta Pražské komorní filharmonie Jakuba Hrůši.
 
Dvaatřicetiletý klavírista si vydobyl své významné postavení na hudební scéně už v sedmadvaceti letech. Publikum okouzluje svým impozantním dojmem, nechybí mu poetičnost ani přirozená autorita, stejně jako oddanost hudbě. Prosadil se svými recitály a orchestrálními vystoupeními v Severní Americe, Asii a Evropě a prostřednictvím svých prvotřídních nahrávek. Kromě hudby zaujal rovněž dvojicí vlastních esejí věnovaných hudebním velikánům L. van Beethovenovi a R. Schumannovi, jimž mimo jiné zasvětil svou hudební tvorbu.
 
 „Dnes v jednadvacátém století je většina vizuálních stimulů a věcí, kterými jsme obklopeni, výrazně okázalejších než je klasická hudba ve své podstatě. V dnešní době je docela obtížné požadovat od publika v sále, aby se soustředilo čistě jen na poslech. Je to přirozené, ale osobnost umělce vlastně posluchačům ztěžuje, aby se při koncertě zcela ztratili v hudbě, kvůli které přišli. Je pro mě velmi důležité, že moje publikum se i přesto maximálně snaží pochopit a ocenit hudbu, kterou hraji. To považuji za podstatné,“ vylíčil Jonathan Biss pro hudební server Musicweb-international.com.
 
Poslední volné vstupenky je možné zakoupit v kanceláři Pražské komorní filharmonie, Husova 7, Praha 1 nebo hodinu před koncertem v pokladně Rudolfina. Rezervace jsou možné telefonicky na čísle 224 267 644, e-mailem na vstupenky@pkf.cz nebo prostřednictvím webových stránek www.pkf.cz. Více informací na Facebooku.

Ukázka hry Jonathana Bisse je k dispozici zde http://youtu.be/jAupQt9MIsU.

Úspěšný klavírista zaujímá ve své rodině již třetí generaci hudebníků. Na domácí půdě se pravidelně objevuje ve společnosti hudebních těles, jako jsou Bostonský symfonický orchestr, Chicagský symfonický orchestr, Newyorská filharmonie a řada dalších. V Evropě vystupoval například po boku Londýnského symfonického orchestru, Rotterdamského filharmonického orchestru, Berlínského státního orchestru a mnoha dalších. Je oddaným komorním hudebníkem a pravidelným hostem Carnegie Hall, kde je přijímán s velkou vřelostí.
Vystupuje rovněž na nejprestižnějších hudebních událostech v Salcburku, Lucernu, Edinburghu, na Beethovenfestu nebo v Mariinském divadle v Petrohradě. V minulé sezoně debutoval se svým recitálem v rámci berlínských klavírních řad, kde se dočkal nadšeného přijetí. Pro sezonu 2012/13 si připravil čtyřdílný komorní klavírní cyklus s názvem Schumann: Pod vlivem. Tento speciální cyklus si budou moci poslechnout například návštěvníci Carnegie Hall, Wigmore Hall nebo Concertgebouw v Amsterdamu.
Jonathan Biss natáčí pro label Onyx Classics a aktuálně pracuje na kompletu Beethovenových sonát. Jejich druhé vydání míří na pulty právě v těchto dnech. První vydání podpořil Biss vlastní esejí s názvem Beethovenův stín na stránkách internetového obchodu Amazon a vzápětí se stala nejprodávanější hudební e-knihou ve Spojených státech a Velké Británii. Později napsal pro Amazon ještě druhou esej nazvanou Pianista pod vlivem, která byla vydána, stejně jako cyklus věnovaný Schumannovi, v londýnské Wigmore Hall.
 
Dříve natáčel u EMI Classics a na tomto labelu vydal prvotřídní diskografii čtyř oceněných nahrávek. Dále vydal nahrávky Schubertových sonát a jeho poslední deskou jsou Klavírní kvintety Schumanna a Dvořáka, jež okomentoval Classical Music Magazine slovy: „Nádherné spojení, z něhož je cítit srdce na dlani u Schumanna a smělá energie u Dvořáka. Z obou výkonů čiší nápady a neskrývaná nevázanost.“ Jeho tvorbu rovněž okomentoval list The Guardian v říjnu 2012: „Biss nikdy nedělá nic jen pro efekt, za vším stojí nějaký hudební smysl a jeho vnitřní pravda.“
 
Během své kariéry získal Biss mnohá ocenění (Gilmore Young Artist Award, Lincoln Center’s Martin E. Segal Award, Borletti-Buitoni Trust a další) a stal se prvním Američanem, který se podílel na programu New Generation Artist radia BBC. Nedávno nastoupil na fakultu Curtisova hudebního institutu v Pennsylvánii.


 
 
 
PROGRAM:
 

ALBAN BERG (1885 – 1935)

Tři věty z Lyrické suity pro smyčce

Andante amoroso

Allegro misterioso

Adagio appassionato

ROBERT SCHUMANN (1810 – 1856)

Koncert pro klavír a orchestr a moll, op. 54

Allegro affetuso
Intermezzo
Allegro vivace
 

LUDWIG VAN BEETHOVEN (1770 – 1827)

Symfonie č. 3 Es dur "Eroica", op. 55

Allegro con brio
Marcia funebre. Adagio assai
Scherzo. Allegro vivace – Trio
Finale. Allegro molto


dirigent – Jakub Hrůša (ikonka)
sólista – Jonathan Biss (klavír)
 





21.01.2013 - redakce