Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Pátý koncert Pražské komorní filharmonie je před námiÚvodník: Po únorovém koncertě z cyklu Krása dneška Pražské komorní filharmonie, kdy prostory teatro NoD doslova praskaly ve švech, má dramaturgie dalšího z koncertů v hledáčku skladatele soudobé hudby, jejichž odchod ze života provázely podivuhodné okolnosti. Záhadná úmrtí – to je téma a zároveň název dalšího z komponovaných večerů, který se uskuteční v úterý 19. března v již zmíněném prostoru teatro NoD.

Článek: Publikum si ve společnosti odborníka na soudobou hudbu a dramaturga pořadů Petra Kofroně tentokrát připomene české autory Josefa Berga, Josefa Adamíka a Radima Drejsla.  
 
Nebude chybět ani zvláštní host, kterým se stane muzikolog a pedagog Jaromír Havlík, jenž se bude v rámci tématu věnovat zejména poslednímu jmenovanému skladateli. „Úmrtí Radima Drejsla je dodnes nevyjasněné a dodnes se neví, jestli život ukončil sebevraždou či nikoliv, odešel v pouhých dvaatřiceti letech. Budu hovořit o jeho cestě ke komunistické straně a hudební tvorbě pro armádu, která byla na vysoké úrovni, šlo o mimořádně úspěšného skladatele,“ popisuje Jaromír Havlík, který se orientuje zejména na hudební historii po roce 1945, a dodává: „Pokusím se přítomným přiblížit životní příběh i okolnosti jeho úmrtí, které stále zůstávají záhadou a hlavolamem.“   
 
Svou netradiční a nápaditou hudební polohu představí během programu vybraní hráči orchestru PKF, kteří pod vedením Petra Kofroně zahrají tři skladby od zmíněných autorů. Vstupenky na koncert, který začíná v 19.30 hodin, je možné zakoupit v kategoriích za 150,- a 250,- Kč v kanceláři Pražské komorní filharmonie, Husova 7, Praha 1 nebo hodinu před koncertem v teatro NOD na adrese Dlouhá 33, Praha 1. Studenti mají vstup zdarma. Rezervace jsou možné telefonicky na čísle 224 267 644, e-mailem na vstupenky@pkf.cz nebo prostřednictvím webových stránek www.pkf.cz. Další informace jsou k dispozici na Facebooku.
 
Hudební ukázku skladby Josefa Berga je možné si poslechnout zde:
http://youtu.be/Mr9sCvTJX00


Zdroj: pkf.cz16.03.2013 - Aneta Šimonková