Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Primabalerína moskevského Velkého divadla zatančí Giselle ve Státní opeřeÚvodník: Svetlana Zacharova, primabalerína Velkého divadla v Moskvě, jedna z největších baletních hvězd současnosti, se poprvé představí v Praze. Na jevišti Státní opery 15. a 17. května zatančí titulní roli romantického baletu Giselle.

Článek:
Jediná dvě představení jsou vrcholnou událostí letošní sezóny, mimořádným zážitkem pro všechny milovníky baletního umění. Po boku Svetlany Zacharove v roli Vévody Alberta vystoupí Friedemann Vogel, první sólista Stuttgarter Ballett. V dalších rolích se představí sólisté a soubor Baletu Národního divadla. Orchestr Státní opery zahraje pod taktovkou dirigenta moskevského Velkého divadla Alexeje Bogorada.

 „Svetlana Zacharova je královnou všeho dění na jevišti. Tančí s nadhledem a svůdností. Když se usměje, jste ztraceni. Je primabalerínou více než kterákoliv jiná tanečnice současnosti." (Clement Crisp, Financial Times)
Hvězdná kariéra Svetlany Zacharove začala záhy po absolutoriu ruské baletní Akademie A. Vaganovové v roce 1996, kdy v pouhých 17 letech nastoupila do Mariinského divadla v Petrohradě a o rok později se stala jeho první sólistkou. Od roku 2003 působí jako první sólistka Velkého divadla v Moskvě a je také častým hostem významných světových scén (New York City Ballet, American Ballet Theatre, Pařížská opera, milánská La Scala, English National Ballet, New National Theatre Ballet v japonském Tokiu). V obdivuhodně rozsáhlém repertoáru má jak klasické, tak moderní choreografie, ztvárnila například Odettu/Odilii v Labutím jezeře, Auroru ve Spící krasavici, Giselle ve stejnojmenném baletu, Kitri v Donu Quijotovi, Nikiyu v Bajadéře, Medoru v Korzárovi nebo také Balanchinovu Serenádu, Neumeierovo Now and Then a mnoho dalších rolí. Během své kariéry získala řadu ocenění, například cenu Golden Mask Award (1999 a 2000), cenu italského tanečního magazínu Danza & Danza (2002) a další významná uznání včetně Ruského státního vyznamenání.
Svetlana Zacharova – Giselle, 15. a 17. května od 19 hodin, Státní opera.

Zdroj: 2media.cz


27.04.2013 - redakce