Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Pražská komorní filharmonie ozvláštní závěr koncertní sezony



Úvodník: Majestátnou chrámovou hudbou z nástrojů předních sólistů ozvláštní Pražská komorní filharmonie svou dramaturgii na sklonku 19. koncertní sezony. V působivém prostředí dominanty pražského Strossmayerova náměstí - kostele svatého Antonína Paduánského - se ve čtvrtek 9. května rozezní velkolepé varhanní melodie, jež v nezaměnitelné akustice náležitě doplní zvuk trubky.

Článek: Mimořádný varhanní koncert Pražské komorní filharmonie se stane netradiční událostí nejen díky prostředí, které jej bude hostit, ale rovněž pro svůj program a hráčské obsazení. Před publikum tentokrát nepředstoupí celý orchestr, ale dvojice předních sólistů PKF – violoncellista Libor Mašek, který výjimečně usedne za varhany a jehož doprovodí vynikající trumpetista a zároveň inspektor orchestru Svatopluk Zaal.
 
Koncert nabídne neobyčejný komorní zážitek při interpretaci skladeb pro varhany sólo od francouzských skladatelů období vrcholného romantismu a neoklasicismu. Ve skladbách pro trubku a varhany je pak zastoupena zejména stará hudba období baroka skladbami Pavla Josefa Vejvanovského a Giovanni Gabrieliho, na druhém pólu pak stojí díla české moderny Petra Ebena a Jiřího Ropka.
 
„Nadcházející koncert se svou koncepcí poněkud vymyká ostatním koncertním cyklům Pražské komorní filharmonie. Jak už je cítit ze samotného názvu, přesto anebo právě proto jej považujeme za mimořádné lákavý. V komorním programu aktuální sezony PKF se žestě příliš neobjevují, proto nás společně s trumpetistou Sváťou Zaalem napadlo koncipovat program, který bude něčím výjimečný a v němž se jedním z protagonistů stane právě trubka,“ popisuje Libor Mašek, který kromě orchestru PKF, kde hraje na violoncello, působí zároveň v kostele sv. Antonína jako varhaník a dodává: „Skladby, které zahrajeme, jsou určeny vyloženě pro chrámový prostor, navíc zvuk varhan a trubky v kombinaci s chrámovou akustikou celkový prožitek z poslechu jen umocní.“
 
Začátek koncertu je naplánován na 19.30. Vstupenky je možné zakoupit v předprodeji v kanceláři Pražské komorní filharmonie, Husova 7, Praha 1 nebo hodinu před koncertem v pokladně Rudolfina. Rezervace jsou možné telefonicky na čísle 224 267 644, e-mailem na vstupenky@pkf.cz nebo prostřednictvím webových stránek www.pkf.cz. Další informace jsou k dispozici na webu nebo na Facebooku.
 
Hudební ukázky:
http://youtu.be/J9iZ2N_wdgo
http://youtu.be/mJWbUjxVc34
 
Sólisté Mimořádného varhanního koncertu společně přednesou například skladbu Grand Choer Dialogué Eugéna Gigouta inspirovanou raně barokním skladebným stylem, jež byla původně zkomponována pro varhany a orchestr, nebo výběr ze sbírky skladeb V?pres du commun des f?tes de la Sainte Vierge autora Marcela Duprého, jež vznikla na základě improvizací v chrámu Notre Dame v Paříži.
 
Vzpomínkou na nadaného varhaníka a skladatele Jehana Alaina se stane Prélude et Fugue sur le nom d’Alain od Maurice Duruflé, v níž budou moci posluchači v pěti tónech rozpoznat volnou parafrázi na jméno ALAIN. Součástí programu budou rovněž Litanie, opus samotného Jehana Alaina, jenž je postaven na mnohonásobném opakování jednoho motivu, který v autorově pojetí symbolizuje neustálé opakování téže modlitby. Dílo v sobě nápaditě spojuje chorální melodie a výrazný rytmický doprovod.
 
Reprezentanty staré barokní hudby budou Sonáta C dur benátského varhaníka Giovanni Gabrieliho, jenž působil v basilice San Marco, nebo Sonáta g moll Pavla Josefa Vejvanovského, který během svého života působil jako „polní trubač“ ve službách olomouckého biskupa Karla Lichtensteina v Kroměříži a Olomouci. Skladba je zajímavá především neobvyklou tóninou, v níž je napsána.   
 
Do období České moderny pak spadá dílo Introdukce a fuga Jiřího Ropka, jenž zastával post varhaníka v kostele sv. Jakuba v Praze, a skladba Zlaté okno z cyklu Okna podle Marca Chagalla skladatele Petra Ebena. Okno v názvu cyklu je zde použito ve významu okna jako zdroje světla, směru pohledu z šera místnosti do nebe či směru od konkrétní obklopující reality do světa fantazie: „Viděl jsem kdesi Chagallova Okna a zůstala ve mně vzpomínka na prýštění barev, sálání tvarů v ohni světla. Nebyly to však obrazy, ale právě okna; jejich slavnostnost vyvolala představu varhan a břesknost průsvitných barev k nim ještě přimísila kov trubky. Zkušenost s obtížemi souhry varhan s jinými nástroji určila částečně specifičnost kompoziční metody - vedla k převážně volné rytmické vazbě obou partů," popsal okolnosti vzniku skladby sám autor.
 

 
Pražská komorní filharmonie vznikla v roce 1994 z iniciativy dirigenta Jiřího Bělohlávka jako komorní těleso složené z mladých absolventů hudebních škol, hrajících se skutečným zaujetím a nasazením. Po roce 1996 se postupně zařadila do okruhu předních orchestrů České republiky a vybudovala si renomé i v zahraničí. Základní obsazení Pražské komorní filharmonie vychází z typu orchestru období vídeňského klasicismu, jehož skladby tvoří základní pilíř repertoáru. Kromě vrcholných děl této epochy a romantické éry je doplněn speciální sérií koncertů moderní a soudobé hudby, která je stále v nabídce českých orchestrů ojedinělá.
 
V oblasti vzdělávání se Pražská komorní filharmonie věnuje mladým talentovaným hudebníkům prostřednictvím projektu Orchestrální akademie, ale také dětem. Jako první orchestr v České republice začala pořádat speciální koncerty pro děti, které jsou oblíbené nejen mezi dětskými, ale také dospělými posluchači. Díky své koncepci nepůsobí jejich program jako vzdělávací, ale naopak seznamuje děti s vážnou hudbou velmi zábavnou formou. Kromě koncertních řad věnovaných dětem připravuje také koncerty pro školy. Novinkou aktuální sezony je organizace koncertů pro školy v anglickém jazyce, které se rovněž těší prvenství mezi tuzemskými orchestry. Program pro děti dotváří dětský klub Notička, který se snaží obohatit jejich estetické cítění a rozšířit okruh aktivit ve volném čase.
 
Pražská komorní filharmonie vystupuje mimo jiné v předních světových sálech, pravidelně je zvána na mezinárodní hudební festivaly a vystupuje se světoznámými dirigenty a interprety, jako jsou Vladimir Ashkenazy, Milan Turković, Jefim Bronfman, András Schiff, Shlomo Mintz, Sarah Chang, Isabelle Faust, Mischa Maisky, Magdalena Kožená, Anna Netrebko, Natalie Dessay, Rolando Villazón, Placido Domingo a řada dalších. Za dobu své činnosti orchestr natočil přes 60 kompaktních disků pro domácí i světová hudební vydavatelství, jako např. Deutsche Grammophon, Decca, Supraphon, EMI nebo Harmonia Mundi. &Séfdirigentem orchestru je od počátku sezony 2008-2009 Jakub Hrůša.
 
Mezi zajímavé projekty 19. sezony (2012-2013) Pražské komorní filharmonie patří mj. abonentní koncerty s violoncellistou Mischou Maiskym pod taktovkou Milana Turkoviće, s klavíristou Jonathanem Bissem, sopranistkou Adrianou Kučerovou či klavíristkou Lisou de la Salle pod vedením Jakuba Hrůši, dále turné do Číny, Německa, Rakouska, Turecka, Francie či Itálie a mnoho dalšího.
 
Více informací na www.pkf.cz.
 
Pražská komorní filharmonie vystupuje s finanční podporou Ministerstva kultury ČR a hlavního města Prahy.

Zdroj: www.pkf.cz


28.04.2013 - redakce