Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - SEDM LET V TIBETU – TV tipÚvodník: Film podle skutečných událostí z konce třicátých a začátku čtyřicátých let minulého století. Cesta rakouského horolezce přes zajatecký tábor až do Lhasy a hlavně k vlastnímu poznání a probuzení.

Článek:  Když odjížděl známý rakouský lyžař a horolezec Heinrich Harrer na expedici, jejímž cílem mělo být zdolání himálaj-ského Nanga Parbatu loučil se s těhotnou manželkou s tím, že za čtyři měsíce je zpět doma. Psal se však rok 1939 a druhá světová válka jeho osudy náležitě zamíchala. Harrer (v podání Brada Pitta) odjížděl pln sebevědomí a s neskrývanými sympa-tiemi k nacismu. Při cestě na osmitisícovku se spřátelí s kolegou Peterem Aufschnaiterem (David Thewlis). Po prvním nezdařeném pokusu je celá výprava zatčena a končí v zajatec-kém táboře v Indii. Až po několika pokusech se dvojici podaří uprchnout. Dík přímluvě vysokého tibetského hodnostáře se jako jedni z mála cizinců dostanou do posvátného města Lhasa. Heinrich se tu stane učitelem, získá si přízeň mladičkého dalajlámy a pobyt mezi buddhisty zcela změní jeho myšlení i nazírání. Až dramatické politické události spjaté s čínským obsazením Tibetu ho přinutí k návratu do vlasti.
 
     Knihu Útěk do Tibetu napsal Heimnrich Harrer již v roce 1953. O čtyřicet čtyři let později inspirovala francouzského režiséra Jean-Jacques Annauda (proslaveného JMÉNEM RŮŽE, BO-JEM O OHEŇ ČI MEDVĚDY) k natočení filmu SEDM LET V TIBETU, který nyní vrací na televizní obrazovky. Trochu módní téma (v témže roce natočil známý režisér Martin Scorsese jiný film o Tibetu a jeho duchovním vůdci KUNDUN – ŽIVOT DALAJLÁMY) nemohlo být filmováno na autentických místech, ale vzniklo v Kanadě a Argentině, Rakousku. Proto „praví“ tibetští mniši museli být z daleka dovezeni, stejně tak jako tažná zvířata Tibeťanů jaci.
 
Na filmu kromě dobrodružného příběhu zaujme „přerod“ egoistického a materialisticky založeného individualisty vlivem duchovního prostředí, v němž se ocitá a také pocítíme sympatie k pro nás zvláštním kultuře národa, který tvrdě trpí pod nátlakem čínské rozpínavosti. Film SEDM LET V TIBETU sice hollywoodsky zjednodušuje, přesto však má schopnost upoutat a přivést k zamyšlení. Významnou roli v něm hraje hudba Johna Williamse. Za zmínku stojí i to, že v postavě Svaté matky vystupuje skutečná sestra Dalajlámy Jetsun Pemová.
Foto: televize.cz, filmarena.cz
*********************************************
SEDM LET V TIBETU
(SEVEN Years in Tibet)
USA, Velká Británie 1997.
Uvádí FANDA v pátek 14. června od 20,20 hodin
a v sobotu 15. června od 11,00 hodin
 

Brad Pitt a David Thewlis ve filmu SEDM LET V TIBETU
 


07.06.2013 - Stanislav Polauf