Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Hrátky se sklemÚvodník: Broušení, lisování, hutní tvarování, ohýbání, to vše si lze představit pod pojmem fusing. Pokud nevíte jakého materiálu, název knížky napoví. Víte, že tato metoda je stará jak civilizace sama? Již Egypťané věděli, co je krásné a my se v této útlé knížce pouze přesvědčíme, jak moc krásné sklíčko hraní to opravdu je.

Článek:
Vytvořit mozaiku, lampu nebo krásný šperk ala Tiffany? Chcete poznat práci se sklem – nádherným, tajemným a třpytivým materiálem? Zkušená autorka a lektorka kurzů vám krok za krokem ukáže, jak na to.

Kniha v sobě elegantně kombinuje tři poměrně náročné techniky - fusing, mozaiku a Tiffany vitráž. V projektové části jsou zastoupeny jak ty jednodušší techniky - spékání skla v mikrovlnné troubě, mozaika přímá do rámu nebo základy Tiffany na cínovaném šperku, tak i návody na ty náročnější - fusing a lehání do forem v klasické peci, mozaika nepřímou metodou na stěnu, panelová stolní lampa a lampa letovaná na formě. Vše doprovází spousta tipů a triků, které lze v uvedených technikách využít.
Pozor ale, kniha není pro začátečníky tvořitele. Přece jenom je to technika vcelku náročná a ten, kdo nepřišel s výtvarnými postupy často do styku, kromě povinné výtvarné výchovy ve školní docházce, byl by ztracen.
Hrátky se sklem - Fusing, mozaika, vitráže Tiffany
Markéta Lukáčová
Computer Press, 2013

 
27.06.2013 - Veronika Švarcová