Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - ... A měl rád ženy



Úvodník: Národní galerie v Praze, Sbírka moderního a současného umění oznamuje, že výstava Hugo Demartini ... a měl rád ženy bude prodloužena do 11. srpna 2013. Ve východním křídle a v respiriu 1. patra Veletržního paláce je výstava otevřena každý den mimo pondělí od 10.00 do 18.00 hodin.

Článek: Výstavu, která byla zahájena 1. března 2013, uspořádala Národní galerie v Praze
ve spolupráci s Galerií Zdeněk Sklenář. Dosud ji navštívilo bezmála 14 000 návštěvníků.
S velkým zájmem veřejnosti se setkaly doprovodné programy lektorského oddělení Sbírky moderního a současného umění, které připravilo k výstavě řadu komentovaných prohlídek s odborníky, např. s Vítem Havránkem,  teoretikem umění, ředitelem iniciativy pro současné umění tranzit.cz, s Prof. Petrem Wittlichem z Ústavu pro dějiny umění Filozofické fakulty Univerzity Karlovy či s historičkou umění z Ústavu dějin umění Akademie věd ČR Mahulenou Nešlehovou.
Z důvodu velkého zájmu o komentované prohlídky k výstavě H. Demartiniho připravilo lektorské oddělení poslední komentovanou prohlídku pro veřejnost, která proběhne v den ukončení výstavy, tzn. 11. srpna od 15 hodin.

Cena: základní 80 Kč, snížená 50 Kč (zahrnuto vstupné a poplatek za odborný výklad) / Doba trvání: 45–60 min. / Místo setkání: pokladny v přízemí Veletržního paláce.
 
Výstava Huga Demartiniho zahrnuje díla od roku 1956 do počátku devadesátých let ze všech nejdůležitějších období jeho umělecké dráhy. Poukazuje na Demartiniho originální přínos českému sochařství druhé poloviny 20. století, který se zakládá především na jeho odvaze k experimentu. Sleduje pozoruhodný vývoj, jímž umělec prošel, od tradičního figurálního sochařství přes informel ke konstruktivním tendencím šedesátých let, kdy vytvářel charakteristické reliéfy a objekty z chromových koulí a podnikal radikální experimenty s náhodnými kompozicemi zasahujícími do oblasti akčního umění. Pozornost samozřejmě věnuje i dalším proměnám v sedmdesátých a osmdesátých letech, návratu k prostému sochařskému materiálu v sádrových modelech opuštěných míst a krychlových destruovaných objektech.
 
Monumentální sochařské instalace sádrových objektů představují závěrečnou etapu Demartiniho díla, jehož pozoruhodný vývoj může návštěvník sledovat prostřednictvím reprezentativního průřezu vystaveného ve Veletržním paláci. Vedle zajímavých a často nečekaných proměn v přístupu k soše a objektu chce výstava připomenout Demartiniho osobitý a zásadní přínos k českému sochařství druhé poloviny 20. století.
 
Kurátorský tým: Federico Díaz, Svetlana Michajlová, Lenka Pastýříková
Architektonické řešení: Federico Díaz, Mirek Vavřina
Grafické řešení: Studio Najbrt
Doprovodný program: Lektorské oddělení Sbírky moderního a současného umění

Veletržní palác
Dukelských hrdinů 47
170 00 Praha 7
 
 
Samostatné vstupné na výstavu:
Základní           120 Kč
Snížené             60 Kč
Rodinné           180 Kč
 
Stálá expozice + výstava H. Demartini:
Základní           240 Kč
Snížené           120 Kč
Rodinné           320 Kč
 
šk. skupina      20,-




Zdroj: Eva Kolerusová
Tisková mluvčí - Národní galerie v Praze


26.07.2013 - redakce