Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - A chodí šmoulové vůbec do školy, mami?Úvodník: Hurááá, je tu škola! Jak já se těším, vy určitě také! Že ne? Tak alespoň maličko, malounko, přece snad na něco ano? Na kamarády, učitele...na knížky?? No ano, knížky. Ty jsou tu také, po všem tom lenošení u vody. A nejen ve škole, ale i do postele, na přestávky a nebo jen tak...

Článek:
Prázdniny nám skončily a bohužel pomalu i léto. Ač se to někomu nemusí líbit, tak sychravé dny nás znovu přimějí trávit náš čas v teple domova. Co si takový čas zpříjemnit dobrou knihou? A že jich opět plno takových vychází.

Co nového pro naše caparty připravila naše nakladatelství, najdete v následujícím článku.

Kdo by řekl, že těm malým ušmouleným skřítkům je už přes 70 let. Dneska, s příslibem seriálové série, dvou celovečerních filmů, Šmoulové patří mezi kreslené celebrity.
Albatros nám nabídl zatím čtyři ze šestnácti alb kreslených rukou toho, který jim dal vzniknout - Peyovou rukou s názvem Černí šmoulové.
M
ůžeme pozorovat začátky celé mytologie. Jednotlivé modré skřítky nelze zatím od sebe příliš rozeznat, jejich charaktery (Šprýmař, Mrzout, Ješita, Smolař a tak dále) se teprve rodí (nebo zrodí), Šmoulinka ještě chodí po houbách a také se dovíme, proč se vlastně se šmouly zapletl Gargamel.

Albatros představuje šmoulí klasiku v důstojné podobě a vzhledem k nadprůměrné látce, kterou si tentokrát vybral, se rozhodně jedná o album, které by nemělo chybět v žádné knihovně milovníka komiksů. Znalec vybočí ze všech mega promyšlených a přetechnizovaných komiksů do sladce ušmouleného obrázko čtení. A laik (třeba dítě slavící cokoliv, k čemu se dostávají dárky) si užije nestárnoucí dobrodružství, s hromadou napětí a humoru.

A pokud opravdu přemýšlíte o dárku pro své ratolesti. Zkuste nahlédnout i do podobně vyhlížejícího sešitu s názvem Šmoulové - Kniha labyrintů. Čtení tam sice nenajdete, ale jako sladká odměna po přelouskání všech těch bublinek, jistě poslouží prolézačky, šmoulopropletačky, a jiné šmoulózní důležitosti.

Co mají společného jména jako Patrick, Grace, Gargamel, New York se šmouly? Že je to hloupá otázka? Tak trochu ano. Po obrovském úspěchu tehdy jediného dílu celovečerního filmu Šmoulové, věděl snad každý, co tato jména spojuje. Pokud pomineme velké tržby, tak určitě to bylo nadšení a doslova mánie po těch modrých stvořeních, kteří spatřily světlo světa před více než 70 lety.
Pokračování na sebe nenechalo dlouho čekat a v kinech můžeme opět s našemi drahými dítky shlédnout druhý díl s názvem Šmoulové 2: Únos Šmoulinky
Gargamel má opět za lubem nějakou lumpárnu. Potřebuje posílit svou kouzelnou moc, a tak se chce zmocnit kouzelné šmoulí esence. Co s tím má ale společného Šmoulinka neprozradíme.
Pokud raději než do kina děti přivedete ke knize, určitě neprohloupíte. Neočekávejte nikterak těžké čtivo. Vše je lehce stravitelné, příběh má rychlý spád. Pokud vaše děti patří mezi ty, kteří louskají knihy rádi, přečtou ji doslova jedním dechem. Ale takový přece šmoulové byli a jsou. Veselí, hraví a tak trochu "lehce stravitelní".


Albatros, 2013
05.09.2013 - Veronika Švarcová