Tisk článku ze serveru Rozhledna - Webmagazin.cz - Ženy z rodu LucemburkůÚvodník: Potomci bájné Meluzíny, Ženy rytířského krále, Ve stínu Otce vlasti, Dobrá královna Ann, Lucemburkové z Moravy, Ženy líného krále a další kapitoly listující v naší dávné historii najdeme v knize Jana Bauera Ženy z rodu Lucemburků.

Článek: Po knihách o ženách  rodu Habsburků a z rodu Přemyslovců se do rukou čtenářů dostávají "Lucemburkovny". Na řadu tak přicházejí životy žen panovníků jednoho z našich nejvýznamnějších rodů. Čekali bychom tedy rozsáhlou monografii nejedné z nich, ale opak je pravdou.

Jejich životy jsou totiž opředeny pavučinami, které jim utkal tehdejší svět. Co je žena? Stín svého muže. K čemu je předurčena? Hýčkat jeho slávu. A ty z rodu panovníků to rozhodně neměly lehčí, než na příklad prosté venkovanky. Panovník se neženil z lásky, dokonce nerozhodoval ani vzhled, mateřský jazyk, natož pak vzájemné sympatie. Pojítkem bylo věno, potažmo strategický záměr, a tak se uzavíraly sňatky natolik odlišných lidí, že očekávat štěstí nebo alespoň "pouhou" spokojenost je bláhový sen.

Jak žily ve stínu svých mužů, tak v jejich stínu umíraly. Nepoznány.

Jejich životy se tedy mohou skládat dohromady pouze z útržků a spojovat rozevlátými myšlenkami z dohadů. Ale i tak stojí za to si s nimi "povykládat". A přesně tohle nám umožňuje kniha Jana Bauera Ženy z rodu Lucemburků. 

Pročítáme si zde již známé "pravdy", ale i pro běžného čtenáře spoustu novinek. Věděli jste například, že Lucemburkové mají svoji Meluzínu? 
 
Jan Bauer j e současný český spisovatel, rodák z Jihlavy. Na svém kontě má již stovku vydaných titulů, věnuje se převážně literatuře faktu a knihám s historickým a detektivním zaměřením. Namátkou můžeme jmenovat Záhady českých dějin nebo Tajemné počátky českých dějin.

           

 Jan Bauer, Ženy z rodu Lucemburků
vydalo nakladatelství Alpress v roce 2013      
      
Foto: www.alpress.cz     


20.09.2013 - Julie Kolocová