Tisk článku ze serveru Webmagazin.cz - Studentský model Valného shromáždění OSN



Úvodník: Zajímá Vás svět diplomacie? Chcete proniknout do zákulisí nadnárodní organizace? Chtěli byste se stát poslancem europarlamentu? Co je k tomu potřeba, jaké znalosti a vlastnosti musíte mít? Uměli byste se orientovat v aktuálních problémech, správně argumentovat a prosadit své názory případně vyjednat a hledat kompromisní řešení?

Článek:  Právě tato nabídka oslovila přibližně 90 studentů středních i vysokých škol z celé České republiky a přihlásili se do III. ročníku Studentského modelu Valného shromáždění OSN, které se konalo od 6. do 11. září v Plzni Občanským sdružením Plzeňská diplomatická simulace. Jde o vzdělávací akci založenou na principech neformálního vzdělávání a uskuteční se na půdě Masarykova gymnázia a v prostorách plzeňské radnice. Účastníci byli připravováni z hlediska jednacích a vystupovacích schopností a osvojovali si schopnosti diplomaticky jednat a obhajovat své i cizí názory. Byli jim poskytnuty informace k aktuálním tématům, které ovlivňují dnešní svět diplomacie i veřejnou a politickou diskusi, cílem je také podpořit jejich kritické myšlení, zvýšit orientaci ve strukturách mezinárodních a národních organizací.

Projekt je rozdělen do tří částí. V rámci úvodní části (pátek) proběhlo, po příjezdu všech účastníků, jejich seznámení mezi sebou i se členy přípravného týmu formou interaktivních her, a krátká prezentace pořadatelské organizace.

Druhá, tzv. přípravná část, probíhala v sobotu a neděli formou přípravných workshopů. Během této části se uskutečnily semináře s odborníky z akademické sféry, ekonomiky, politiky i diplomacie o projednávaných a jiných aktuálních tématech, projekce filmů tematicky spojených s projednávanou agendou, interaktivní hry a prezentace dalších potřebných informací k úspěšné simulaci jednání Valného shromáždění OSN. Studenti též dostali možnost vyzkoušet nově nabyté znalosti a dovednosti ve cvičných diskusích a jednáních. V této části studenti trénují způsob a formu jejich vystupování, v průběhu simulace zasedání již bude na nich, jak se získanými informacemi a radami naloží.

Třetí část programu tvořila již vlastní simulace, během níž si účastníci vyzkouší skutečná diplomatická jednání v rámci 3 výborů Valného shromáždění OSN (Výbor pro odzbrojení a mezinárodní bezpečnost, Hospodářský a finanční výbor, Sociální, humanitární a kulturní výbor). Zde by studenti měli využít získané vědomosti a schopnosti a jednat o předem stanovených agendách.

Každý den ve večerních hodinách byl zajištěn nepovinný doprovodný program ve formě projekce filmů, případně prohlídky města Plzně.

Záštitu nad projektem převzali Informační centrum OSN v Praze, místopředseda vlády Karel Schwarzenberg a primátor města Plzně Martin Baxa a účast přislíbili i další osobnosti veřejného a kulturního života, kteří také účastníkům udělí certifikáty potvrzující jejich účast na projektu.



12.09.2013 - Stanislav Polauf